spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelCargill'de direniş sürüyor: "Cargill şaşırma, sabrımızı taşırma!"

Cargill’de direniş sürüyor: “Cargill şaşırma, sabrımızı taşırma!”

Cargill Türkiye’nin Orhangazi’deki fabrikasında 14 işçiyi sendikalı olduğu için işten çıkarttı.

Orhangazi’de bulunan fabrikada nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşmesinin ardından fabrika küçülme kararı aldı. Küçülme kararın üzerine ise Tek Gıda-İş’e üye 14 işçiyi işten çıkardı. İşçiler ise işten çıkartılmalarına üzerine, fabrika önünde “Emeğime Dokunma” diyerek oturma eylemine başladı.

İşçiler, işten atılmaları için gösterilen küçülme nedeninin bahane olduğunu söyledi. Nişasta bazlı şeker kotasının henüz fiili olarak düşürülmediğini söyleyen işçiler, fabrika içinde üretim veya alınan siparişlerde de bir azalma olmadığını bildirdi. Sendikalaşmanın giderek arttığı Cargill içinde, sendikanın önünü kesmek için işten çıkartılan işçiler direnişlerinin 38. gününü geride bıraktı.

Coca Cola, Nestle, Erikli ile Eker fabrikasında çalışan işçilerden direniş ziyareti

Cargill’den yürüttükleri sendikal faaliyet sebebiyle işten çıkartılan işçiler Orhangazi’deki fabrika önünde direnişlerine devam ediyor. İşçiler Perşembe günü fabrika önünde dayanışma iftarı düzenledi. Coca Cola, Nestle, Erikli ile Eker fabrikasında çalışan işçiler de fabrika önüne giderek direnişteki arkadaşlarına dayanışma ziyaretinde bulundu. Hep birlikte iftarlarını yapan işçiler, kazanana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurguladı.

Tek Gıda İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya; “Mücadelemiz kazanana kadar devam edecek”

Cargill’in önünde kararlılıkla direnişlerini sürdüren işçilere konuşan Tek Gıda İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya; “Sendikalaştıkları için işten çıkarılan 14 arkadaşımızla birlikte bugün 37. günümüzü geride bırakıyoruz. Cargill yönetiminin almış olduğu bu karardan biran önce vazgeçmesini istiyoruz. Biliyoruz ki bu sendikalaşmanın önüne bir engel olarak yapılmış bir hamledir. Bizim bu mücadelemiz ekmeğimizin, emeğimizin ve geleceğimizin mücadelesidir. Şunu herkes iyi bilsin ki bu 14 arkadaşımız iş başı yapmadığı sürece bir ay değil on ay değil mücadelemiz kazanana kadar devam edecektir” dedi.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler