Ana Sayfa Güncel İşçi mektubu | "Zalim Flormar Kozmetik patronlarına elbet diz çöktüreceğiz"

İşçi mektubu | “Zalim Flormar Kozmetik patronlarına elbet diz çöktüreceğiz”

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar’da çalışan ve Petrol-İş’e üye işçiler, sendikalı oldukları için işten atıldı. İşten atılan 115 işçi, Flormar Genel Merkezi önünde direnişte geçti.

Direnişçi işçilerden Bayram Demirel ise Flormar’da yaşadıkları süreci anlatan bir mektup yazdı.

Ben Bayram Demirel. Temmuz 2017’den beri Flormar Kozmetik’te Depo Operatörü olarak çalışıyordum. Yaklaşık 3 aydır sendika faaliyetlerine başladık. İlk olarak 12 arkadaşımız işten atıldı. Sonrasında da bir özel güvenliğin arkadaşıma aşağılayıcı davranmasına karşı çıktım diye işten atıldım. Aynı olay 100 kere daha başıma gelse yine karşı çıkarım çünkü yapılan bir yanlış vardı. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bizden yaklaşık iki hafta sonra 4 arkadaşımız daha işten atıldı. Bizde Pazartesi günü sabah çayında iş arkadaşlarımıza destek olmak için fabrika önüne geldik. Sağolsunlar, onlar da bize çay molasında destek oldular. Sırf bu yüzden salı günü sabah 21 arkadaşımız daha işten atıldı. Bunu protesto eden 38 arkadaşımız daha aynı gün işten atıldı. Bize çay molasında alkış tutan her arkadaşımız işten atılıyor.

Flormar yönetimi içerideki işçilerle temasımızı kesip direncimizi kırmak için fabrikayı dikenli tel örgüler ve brandalarla kapattı. İçeride kalan işçiler ‘Kapalı Cezaevi’nde çalışmak zorunda kalıyor. Bu bir insanlık suçudur. Şu ana kadar 115 işçi olduk. İlk atılan 12 arkadaşımız haricindeki herkes 25. maddeden atıldı.  Bu sebeple ne tazminat ne işsizlik parası alamıyoruz. Biz sendika için yeter sayısını almışız, itiraz etmişler, tamam etsinler ama bu itiraz süresinde işten atılmaların önü engellenmeli. Devlet büyüklerimiz “Sendikalı olun” diyor, iyi diyorlar ama bu durumlar için de yasadaki boşlukları düzeltmeleri gerekir. İşveren şimdi düşünüyor, bunların maaşı yok, tazminatı yok, bir kaç gün sonra hepsi eylemden vazgeçer. Haklı da evde kazan kaynaması gerekiyor. Bize maddi destek lazım. Buraya bütün siyasi parti temsilcileri geliyor, yanınızdayız diyorlar, iki resim çekilip gidiyorlar. Bizim bu mağdur durumumuzu siyaset malzemesi yapıyorlar. Aslında bizim durumumuz hiçbirinin umurunda değil. Olsa burada resim çekilmek yerine, Mübarek Ramazan ayında bu işsiz insanlara maddi ve manevi destek olurlardı. Her bir işçinin evine erzak yardımı yapabilirlerdi. Ben 3 çocuk babasıyım. Evinde tek çalışanıydım ve şimdi işsizim. Lakin bu Flormar’ın zalim patronu merak etmesin. Bu eylemin son anına kadar burada olacağım. Aç da kalsam açıkta da kalsam burada olacağım.

Petrol-İş sendikası ilk günden beri bütün organlarıyla bize destek veriyor. İnşallah, biz de Flormar’ı sendikalı yapacağız. Buradan bütün siyasi parti temsilcilerine sesleniyorum. Öyle yapmacık söylemlere karnımız tok, siz gerçekten yanımızda olacaksanız, Mübarek Ramazan ayında bir Müslüman’a yakışır şekilde davranın. Komşusu açken tok yatan bizden değildir.

Bize destek olan bütün kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. İşçi kardeşlerime de diyorum ki; Mazlumlar ayağa kalkmadıkça, zalimler diz çökmez. Bu zalim Flormar Kozmetik patronlarına elbet diz çöktüreceğiz. Zafer direnen Flormar işçisinin olacak.

Ne mutlu bana ki, böyle onurlu kardeşlerimi tanımışım ve onlarlar beraber çalışmışım. Şimdi de omuz omuza, alınterimizin hakkı için mücadele ediyoruz.

Saygılar.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler