Ana Sayfa Birleşik Bir Emek Hareketi BEK, metal işçilerinin katılımıyla “Direnişlerden Öğren, Sen De Örgütlen!” forumu düzenliyor

BEK, metal işçilerinin katılımıyla “Direnişlerden Öğren, Sen De Örgütlen!” forumu düzenliyor

Metal işkolundaki toplu sözleşme görüşmelerinde patron sendikası MESS ve işçi sendikaları arasında imzaların atılmasıyla birlikte, OHAL koşullarına rağmen kararlılıkla mücadeleye devam eden işçilerin nasıl ciddi kazanımlar elde edebileceği gözler önüne serildi. Metal mücadelesinin diğer işkollarındaki işçilere örnek olması, örgütlülüğü büyütme noktasında işçilerin sesini duyurmak için Birleşik Emek Koordinasyonu, 25 Şubat Pazar gününe çağrıda bulundu.

Metal grup toplu pazarlığında, patronlar sendikası MESS ile işçi sendikaları arasında OHAL gölgesinde imzalar atıldı. MESS’in lokavt tehdidi ve grev yasakları karşısında “Yasakları tanımıyoruz, 2 Şubat’ta grevdeyiz” diyen metal işçileri, cesaretle ve kararlılıkla taleplerinin ciddi bir kısmını kabul ettirdi. MESS, pazarlık görüşmelerinin başında işçilerle dalga geçer gibi sunduğu yüzde 3,2’lik zam teklifinin ve üç yıllık sözleşme dayatmasının işçilere sökmeyeceğini anlamasıyla, zam teklifini sırasıyla yüzde 6,4’e, 13,2’ye ve sonunda 24’e çıkarmak, 2 yıllık sözleşmeye imza atmak zorunda kaldı. Hükümetin desteğini OHAL yasalarıyla arkasına almak da yetmedi, 2015 Metal Fırtına’sının benzeri fiili grevlerle başa çıkamayacağını gördü.

Metal işçileri mücadelelerini diğer tüm işkollarından işçilerle paylaşmak için bir araya geliyor. 25 Şubat Pazar günü saat 13:00’da Gebze Kültür Merkezi, Kardelen Nikah Salonu’nda gerçekleşecek foruma metal işkolundan direnişçi işçilerin yanı sıra diğer işkollarından işçiler katılım gösterecek. Metal işçileri mücadele ve örgütlenme deneyimlerini paylaşarak işçilerin bir arada mücadele etmesine dair bir tartışma forumu ortaya konacak. Metal mücadelesini aktarmak amacıyla Hakan Koçak forum açılış konuşması gerçekleştirecek olup İSİG Meclisi Koordinasyon üyesi Selçuk Karstarlı da foruma katılım gösterecek.

Metal işçilerinin diğer tüm işkollarından işçilere çağrısı ise şu şekilde:

İşçi arkadaş;

 • Asgari ücrete yıllarca köle gibi çalışıyorum.
 • İşyerinde amirlerimden sürekli hakaret işitiyorum.
 • Meslek hastalıklarından belimi doğrultamıyorum.
 • Kiralık işçilikle beni bir malı gibi alıp satıyorlar.
 • İş güvencem yok, her an kapının önüne konurum korkusuyla yaşıyorum.
 • İşyerinde işçi sağlığı iş güvenliği kurallarına uymuyorlar. Her an yaralanabilir ya da ölebilirim.
 • Çocuklarımı 3 kuruşa okutamadığımdan kredi çektim, borçlarımı ödeyemiyorum.
 • Taşeron şirketler emeğimin üzerine çörekleniyor, kadrolu olmak istiyorum.
 • Kadın işçiyim, erkeklerden az maaş alıyorum.
 • Kadın işçiyim, işyerinde sürekli taciz ve mobbingle yüzyüze kalıyorum.
 • Çocuk işçiyim, çalışmak değil sokakta yaşıtlarımla oynamak, okumak istiyorum.
 • Anayasal hakkım olan sendika hakkımı kullanmak isteyince işten atıyorlar.
 • Patron yetmezmiş gibi sarı sendikalar da bizi sırtımızdan hançerliyor.

dediğini duyar gibiyiz. Daha nice derdimiz var, anlatmakla bitmez. Bizler metal işçileri olarak dert yanmayı bırakıp, örgütlendik. Örgütlenip mücadele edince kazanabileceğimizi gördük. Bak şimdi OHAL koşullarında tarihi bir kazanım elde ettik. Ama yetmez. Senin de kazanman gerekiyor. Ancak o zaman biz işçiler olarak kazanmış olacağız.

İşte bu yüzden 25 Şubat Pazar günü seni de aramızda görmek istiyoruz. Direnişten öğrendiklerimizi seninle de paylaşmak, geleceğimizi birlikte inşa etmek istiyoruz.

Tarih: 25.02.2018

Saat: 13:00 – 17:00

Yer: Gebze Kültür Merkezi, Kardelen Nikah Salonu, Hacı Halil Mah. Atatürk Cad. No:8 Gebze Kocaeli

Birleşik Emek Koordinasyonu

İlgili İçerikler

Son Eklenenler