Ana Sayfa Güncel Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu: Devlet patronlarla işbirliği içinde işçiye saldırmaya devam...

Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu: Devlet patronlarla işbirliği içinde işçiye saldırmaya devam ediyor!

Posco Assan işçileri Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptıkları yetki başvurusu üzerine işten atıldılar. 22 kişi ile başlayan süreçte 80’e yakın işçinin işine son verildi. Sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu söyleyen işçiler ise pek çok yerde eylem yaparak TBMM’nin gündemine girmişti. AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün işe iade edileceklerini sözünü vermesi üzerine eylemliliklerine ara veren işçiler ise işe iadelerinin gerçekleşmemesi üzerine eylemlerine devam etmişti.

Yine hak arayan işçiler yine devlet engeli!

41 gündür fabrika önünde direnerek haklarını arayan işçiler bugün Posco Assan’da işten atılan işçiler ve Birleşik Metal-İş yetkilileri olarak saat 11:00’de fabrika önünden Ankara’ya yürüyüşe başlayacaktı Yetki başvurusunun sonuçlandırılamaması ve işçilerin taleplerinin sonuçsuz kalmasına karşı başlatılan bu yürüyüş henüz fabrika önünde polis engeli ile karşılaştı.

Fabrika önünde yürüyüşe destek verecek 80’i aşkın işçi ve 4 sendika yöneticisinin de gözaltına alındığını belirten Adnan Serdaroğlu,” Çalışma Bakanlığı 45 gündür yetkilerimizi göndermiyor. Yetkileri alabilmek için yürüyüş başlatılacaktı. Ancak daha yürüyüş başlatılamadan patronların talimatı ile devlet bize saldırdı ve gözaltına alındık. Şu an hastahaneye getirildik. ” dedi.Devletin yine patronları korumaya ve işçiye saldırmaya devam ettiğini belirten Serdaraoğlu, gözaltından çıktıktan sonra Ankara’ya yürüyüşe devam edileceğini belirtti.

 

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler