Ana Sayfa Güncel DHL Express Direnişçileri 86. günde: Aynı inatla buradayız!

DHL Express Direnişçileri 86. günde: Aynı inatla buradayız!

DHL Express direnişi aynı kararlılıkla devam ediyor.

Uluslararası kargo şirketi DHL Express’te çalışan ve TÜMTİS’e üye işçiler, yetki belgelerini aldıktan sonra işveren tarafından işten çıkarılmıştı. 10 işçinin işten çıkarılması ile başlayan süreç fabrika önünde başlayan direnişe dönüştü.

İşçiler 86 gündür işyerinin önünde olumsuz hava koşullarına, polis ve işveren baskısına rağmen direnmeye devam ediyorlar. Defalarca OHAL bahanesi ile direnişi sonlandırma baskısına maruz kaldıklarını belirten işçiler, sendika işyerine girene ve işe iade edilene kadar direnmeye devam edeceklerini söylediler.

Direnişçi işçiler süreci şu şekilde değerlendirdi;

“Bugün direnişin 86. günü ve ilk günden beri buradayız. Hakkımızı alana kadar toplu sözleşme masasına oturana kadar devam edeceğimizi söylemiştik. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) heyeti DHL’ye destek ziyaretine gelmişti. ITF, DHL’nin yönetimi ile görüşeceğini söylemişti. DHL’nin merkezi Almanya’da, oradaki heyet ile görüşüyorlar. Onlar kendi bilgi aktarımını sağlıyorlar, biz de sendika aracılığıyla bilgi akışını sağlıyoruz. Şu an yapılan en son görüşme bizim istediğimiz şekilde sonuçlandı. Öncelikle dosyada bulunan bilgiler gerçekliği yansıtmıyordu. Bizim hakkımızda bilgiler, burada yaşananlar, mahkeme sürecinde yaşananlar bilgileri doğru aktarmadıkları için ITF’e yanlış bilgilendirmeye neden oluyordu. O insanların buraya gelmesi, burada akrep ve zıhlı araçları görmesi doğru bilgilendirme açısından iyi oldu. Onlar da yurtdışından baskı yapıyorlar ama önemli olan buradaki işçilerin tavrı. Buradaki toplantılarda da sürekli bu durum dile getiriliyor.

Biz onların direncinin kırıldığını görüyoruz ve önemli olanda bu. İlk günkü söylemlerinden farklı şeyler dile getirmeye başladılar, bizim isteklerimize yakın şeyler. Somut bir dayanışma olduğu sürece, içerdeki insanlar bu duyguları diri tuttuğu sürece daha rahat hareket edeceğiz.

Dayanışma ruhu denilen şey biz burada öğrendik. Buraya getiriyoruz her şeyimizi, paylaşıyoruz. Hüzünlü gelen oluyor, sevinçli gelen oluyor. 86 gündür direnişi, dayanışmayı birlikte öğreniyoruz. Kod-A işçileri ile dayanışma içindeyiz.

Önemli olan şu; yola çıktığımız nokta ile şu an arasında bir inanç kaybı olmadı, aynı inatla buradayız.

Herkes haksızlığa, hukuksuzluğa maruz kaldığı halde kimse bu tür eylemler içinde bulunmuyor. Bu bir başlangıç olsun. Kod-A işçileri ile aynı sokakta direniyoruz. Onlar da diyor, örnek oldunuz bize diye. Yoldan geçen insandan, yemek molasına çıkan arkadaşlarımıza kadar birçok insandan da destek alıyoruz.

Biz haklıyız, anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Sendikalı olmak bir haktır ve biz işbaşı yapana kadar,
toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar direnmeye devam edeceğiz.”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler