Ana Sayfa Derleme Güvenlik-Sen yönetiminden skandal açıklama: İşçisini ihbar eden başkana istifa değil disiplin yolu

Güvenlik-Sen yönetiminden skandal açıklama: İşçisini ihbar eden başkana istifa değil disiplin yolu

Sendika içinde kendilerine muhalefet eden işçileri ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ devlete ihbar eden Güvenlik-Sen başkanı ve iki yönetici hakkında karar vermek için toplanan yönetim kurulu skandal bir açıklama yaparak ihbarcıları sendikadan atmak yerine disipline sevk edilmelerine karar verdi.

DİSK’e bağlı Güvenlik-Sen’de sular durulmuyor. Sendika başkanı Serdar Arslan ve yönetimin zimmete para geçirmekle suçlanması, yolsuzluk belgeleri, 2.Olağan Kongre’de liste çıkarıp başkanlığa ve yönetime aday olan işçilere kongre salonu önünde ve içerisinde saldırıda bulunulması, delegelerin çoğunluğu sağlanmadan tüzük maddelerinin değiştirilmesi gibi olaylar kamuoyuna yansımıştı.

İhbar kabul ediliyor, ama istifa kurumu çalışmıyor

Şaibeli bir şekilde sendika başkanı olarak yoluna devam eden Serdar Arslan, sendika yöneticileri Doğan Özdemir ve Hüseyin Ünlü bir skandala daha imza atarak kendilerini eleştiren işçileri ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri gerekçesiyle devlete ihbar etti. Sarı sendikaların kulislerinde sıklıkla görülen muhbirlik faaliyeti üzerine sendikanın bağlı bulunduğu DİSK yöneticileri sessizliklerini korurken, ‘Güvenlik-Sen Yönetim Kurulu’ imzalı skandal bir açıklama yayınlandı. Açıklamada işçilerin devlete şikayet edildiği kabul edilirken, şikayetin geri çekilmek istendiği belirtilerek, ”Ancak her ne kadar suç duyurusu geri çekilmiş olsa da savcılık, ilgili belgelerde suç unsuruna rastlandığı gerekçesiyle soruşturmayı devam ettirmiştir” denildi.

Polisin şikayetçi Doğan Özdemir’e telefonla ulaştığı ve Özdemir’in polise işçiler hakkında bilgi vermeye devam ettiği bilgisini içermeyen açıklamada, ihbarcı başkan ve yöneticilerin istifasına ilişkin bir tutumun aksine işçi sınıfına ihanetin temizlenmeye çalışıldığı gözlendi. İhbar edilen işçi Salih Şenol’un savcılık ifadesi ile olayın kamuoyuna yansıdığını söyleyerek, öncesinde ihbarcılar hakkında herhangi bir adım atmadıklarını itiraf eden yönetim kurulu tutumunu, ”O günden bugüne kadar da gerek sendikamız gerekse üyelerimiz nezdinde hassasiyetini korumaya devam etmiştir”şeklinde ifade ediyor.

Güvenlik-Sen Yönetim Kurulu imzalı açıklamanın tam metni şöyle:

“Sendikamızın 09.04.2016 tarihinde yapmış olduğu Olağan Genel Kurulu öncesinde demokratik muhalefet sınırlarını aşarak bazı yönetim kurulu üyelerimizin şahsında sendikamızı kamuoyu nezdinde itibarsızlaştıran, kişisel hak ve onurunu zedeleyen yaklaşımlar üzerine, Genel Başkan Serdar ARSLAN ile yönetim Kurulu Üyeleri Doğan ÖZDEMİR, Hüseyin ÜNLÜ tarafından üyemiz Salih ŞENOL, Garip KARATAY, Kadir BÜLBÜL ve Volkan KARATAŞ hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Suç duyurusu dilekçesi kişisel hakaretleri içermekle birlikte dilekçe ve eklerine “Cumhurbaşkanına hakareti” de içerecek atıflar eklenmiştir. Ertesi gün hata yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusu geri çekilmiştir. Ancak her ne kadar suç duyurusu geri çekilmiş olsa da savcılık, ilgili belgelerde suç unsuruna rastlandığı gerekçesiyle soruşturmayı devam ettirmiştir.

Soruşturmanın Salih ŞENOL şahsında savcılık talimatıyla emniyet görevlileri tarafından ifade alınması noktasına taşınmasıyla birlikte sorun, kamuoyunun gündemine yer bulmaya başlamış, o günden bugüne kadar da gerek sendikamız gerekse üyelerimiz nezdinde hassasiyetini korumaya devam etmiştir.
Geri çekilmesine karşın suç duyurusu için atılan adımın gelinen nokta itibariyle mücadele değerlerimiz ve ilkelerimiz açısından sorunlu olduğu herkesin genel kanaatini oluşturmaktadır. Son olarak 26.07.2017 tarihinde sendikamızın yönetici, temsilci ve ileri gelenleriyle yapılan toplantı, bu kanaatin açık bir biçimde ortaya koyulduğu değerlendirmelere sahne olmuştur.

Merkez Yönetim Kurulumuz, 26.07.2017 tarihindeki toplantımızda sendikamızın yönetici, temsilci ve ileri gelenlerinin ortak değerlendirmeleri ışığında, Genel Başkan Serdar ARSLAN ile Yönetim Kurulu Üyeleri Doğan ÖZDEMİR ve Hüseyin ÜNLÜ’nün, savcılığa yapılan suç duyurusu ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirerek haklarında karar vermek üzere Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilmesine karar verilmiştir.”

‘Yaptıkları açıklama ile ihbarcı olduklarını kabul etmişlerdir’

Genel Başkan Serdar Arslan ile Yönetim Kurulu Üyeleri Doğan Özdemir ve Hüseyin Ünlü’nün disipline sevk kararının alındığını belirten açıklamaya ihbar edilen işçilerden Güvenlik İşçileri Meclisi üyesi Garip Karatay tepki göstererek, ”Yaptıkları açıklamayla ‘Evet biz ihbarcıyız, kabul ediyoruz. Ama yönetim kurulu ve disiplin kurulumuzun yardımıyla, DİSK başkanı ve örgütlenme sekreterinin gösterdiği akılla bu işten yırtarız’ demişler” şeklinde konuştu.

garip

Garip Karatay, Güvenlik İşçileri Meclisi ile ‘Anayasa Değişikliği Referandumu’nda Hayır’ çalışması yaparken

Muhbirliğin bu kadar pervasızca ortaya konulduğu bir açıklamayı daha önce görmediğini belirten Karatay, ”Üç bileşeninin ihbarcı olduğunu kabul eden yönetim, kalkmış açıklama yapıyor, disipline sevk ettik diyor. Sendikanın eğitim uzmanı, yolsuzluk sürecinde birlikte iş tuttuğu bu üç kişinin rezilliğinden kendisini sıyırmak için istifa etmiş. Şimdiye kadar susmayı tercih eden sol ve DİSK, muhbirliği kabul eden bu açıklamayı okumalı ve gereğini yapmalıdır” dedi.

‘Sermayenin bütün ordularını da dizseniz, geri adım atan sizin gibi alçak olsun’

Yönetim kurulu üyesi Sezgin Birel’in, yönetime istifasını ilettiğini duyurduğunu belirten Karatay, ”İhbarcı şahısların disiplin kuruluna sevk edilmeleri için çoğunluk gerekiyor. Üç ihbarcının ve üç yönetim kurulu üyesinin bulunduğu bir mekanizmada nasıl yönetim kurulu adına karar alınıp açıklama yapılıyor? Yönetim kararın fotoğrafını kamuoyuyla paylaşsın da bilgi sahibi olalım. İhbarcılar kendi kendilerini mi disipline sevk etmişlerdir? Yönetim de bu durumda zan altındadır. Yönetimdeki diğer üç yönetici ihbarcılığı savunmakta mıdır? Başvurulması gereken disiplin değil istifa kurumudur” dedi.

Karatay sözlerini şöyle bitirdi: Bizi ‘cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle devlete şikayet edenler de bilsinler; biz dedikoducu değil işçiyiz, devrimciyiz. Doğru bildiğimiz her şeyi devlet karşısında da patron karşısında da savunmaya devam ederiz. Sermayenin bütün ordularını da karşımıza dizseniz, geri adım atan sizin gibi alçak olsun.

Gazete Hayır

İlgili İçerikler

Son Eklenenler