spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelHDP’li Uca, Sur’da çocukların istismar edildikleri görüntüleri Meclis’e taşıdı

HDP’li Uca, Sur’da çocukların istismar edildikleri görüntüleri Meclis’e taşıdı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında, aralarında çocukların da olduğu sivillerin tahliyesine ilişkin görüntüler Meclis gündemine taşındı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Aralık 2015’ten 3 Mart 2016’ya kadar mahsur kalan 8 sivilin mahalleden tahliye edilmesi sırasında, “nefret ve istismara” maruz bırakılan çocukların görüntüleri Meclis gündemine taşındı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, söz konusu görüntülere dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Uca, önergesinin gerekçesinde, operasyonu yapan komutanın 15 Temmuz darbe girişiminden tutuklanan 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti olduğunu hatırlattı.

“Bu görüntülerin sistematik olarak paylaşılmasının sebebi nedir?”

2 Aralık 2015 tarihi itibariyle uygulanan ‘sokağa çıkma yasağı’ süresince binlerce yurttaşın yerinden edildiği, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde çatışmalar nedeniyle mahsur kalan yurttaşlara uygulanan işkenceye ait bu görüntüler kamuoyunu bir kez daha dehşete düşürmüştür” diyen Uca, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1) Surda yaşanan çatışmalarda mahsur kalan çoğunluğunun çocuk ve kadınların oluşturduğu kişilerin tahliye edilmesi sırasında kaydedilen görüntülerin yayınlanması bilginiz dâhilinde midir?

2) Söz konusu görüntüler hangi tarihe aittir?

3)Söz konusu görüntülerde tacize ve hakarete maruz kalan bu şahıslar kimlerdir? Benzer muameleye maruz kalan yurttaş sayısı kaçtır? Bunların kaçı kadın, çocuk veya erkektir?

4) Sur’un yasaklı mahallelerinden tahliye edilen bu kişiler çıkarıldıktan sonra nereye götürülmüşlerdir? Bu kişiler şimdi nerededir?

5) Görüntülerde yer alan çocuklar çıkarıldıktan sonra herhangi bir psikolojik destek görmüşler midir? Bu çocuklar şuan nerededir?

6) Söz konusu görüntüleri servis eden “CcC doğan” isimli Youtube hesabı kim tarafından yönetilmektedir? Bu kişinin tespit edilmesi için herhangi bir soruşturma başlattınız mı?

7) Yerleştiği evden tahliye olan kişilere yönelik cinsiyetçi, ırkçı ve nefret söylemleri ile hakaret ve küfürler savuran kişiler kimlerdir? Söz konusu kişilerin asker ve/veya polis olduğu iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bakanlığınızın bu kişiler hakkında başlattığı herhangi bir soruşturma var mıdır?

8) Devletin kolluk kuvvetleri olduğu iddia edilen kişiler bu görüntüleri kaydetmek için hangi kişi ya da kurumdan emir almıştır?

9) Sur’a ilişkin bu tür görüntülerin sistematik olarak paylaşılmasının sebebi nedir?

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler