Seçim maaliyeti işçiye yüklendi: İşçiye düşük prim ve kayıtsız çalıştırma ‘yasallaşıyor’

0
Hükümet seçim için oluşturulacak olan 24 milyar liralık seçim bütçesine para bulmak için yeni bir yasa hazırladı. Yasada seçimin maliyeti işçilere yüklenirken, şirket patronlarına kasa affı, ortaklar cari hesabı affı ve stok affı getirildi.

Seçim bütçesinin oluşturulması için hzırlanan yasada işçi ücretlerini düşük gösterip Maliye ve SGK’yı kandıran, kaçak işçi çalıştıran ya da kârını gizleyen patronlara da af çıktı. Çalışan işçinin maaşını düşük göstererek SGK’ya daha az vergi ve sigorta primi yatıran işveren, işçinin sosyal güvenlik birikiminin düşük kalmasına neden oluyor. Maaşı asgari ücretin üzerinde olan işçilere resmi olarak maaşının asgari ücretini yatıran, gerisini de elden veren işveren bu sayede şirket kasasında olduğundan fazla para var olduğunu göstermiş de oluyordu. Yeni af paketine göre, şirketlerin kasasında, stoklarında veya ortaklar cari hesabında olup da kayıtlarda görünmeyen ya da kayıtlarda görünüp de kasasında, hesaplarda veya stoklarında görünmeyen para ve mallar yüzde 3 vergisi ödenerek devlete beyan edilebilecek. Beyan edilen mal ve paralar için geriye dönük inceleme yapılamayacak. Yasal denetiminden de kurtulacak olan işveren için bu şekilde kayıtsız işçi çalıştırmanın da önü açılacak.

İşveren yüzde 15 vergi yükünden de kurtuluyor

Yasa gereği şirket ortakları şirketten istediği gibi para alamıyordu. Şirketlerin her yıl elde ettiği kâr üzerinden ortaklara, yani patronlara kâr payı dağıtılıyordu. Ödenen her kâr payı için de patronlardan yüzde 15 oranında vergi (stopaj) kesiliyordu. Patronlar vergi ödememek için kasadan alınan parayı devlete bildirmeyerek vergi yükünden kurtulmaya çalışıyorlardı lakin vergi denetiminde kasadaki açığın yakalanmasının üzerine büyük para cezalarına çarptırılıyorlardı. Yeni yasaya göre ise kullanılan paranın yüzde 3’ü vergi olarak verilebilecek ve işveren vergi denetiminden kurtulabilecek. Bu sayede yüzde 15’lik vergi ödemeden kullanılan para da af kapsamına girecek.

Share.

Comments are closed.