Posco Assan’da işten atmalar sürünce üretim durdu, işçiler eylem yaptı

0

İzmit Alikahya bölgesinde üretim yapan Posco Assan’da sendikalı işçileri işten atma sürüyor. Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçiler işten atmalara tepki olarak üretimi durdu. Birleşik Metal İş Sendikası da harekete geçerek bugün fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en zenginleri listesinde 19. sırada yer alan Kibar Holding’e bağlı Posco Assan’da Birleşik Metal-İş’e üye olan 2 işçi işten atılmıştı. Bugünkü işten atmalarla birlikte sayının 25’e ulaşmasıyla birlikte işçiler ve sendika tepkilerini göstermek için basın açıklaması yaptı ve işyerinde üretim durdu.

Sendikadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

İzmit’te faaliyet gösteren Posco Assan çelik fabrikasında örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, yoğun çalışma, iş baskısı, düşük ücretler, iş kazası riskleri gibi temel sorunların çözümü için anayasanın kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak sendikalı oldular. Posco Assan işçileri, Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendiler. Sendika iş yerinde toplu iş sözleşme imzalamak için yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na yasal başvurusunu gerçekleştirdi. Hemen ardından iş yerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı. Öncelikle işçiler sendikadan istifa etmeleri için “ikna” edilmek istendi ve ardı sıra “ikna” olmayan ve anayasal haklarına sahip çıkan işçiler, göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı.

Bugün itibariyle 22 işçinin iş akdi feshedildi. Halen Posco Assan’da işçilerin sendikalaşmasının önüne geçmek için işten çıkarma tehditleri devam ediyor. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, sadece anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Ülkemizi ucuz emek cenneti, çalışanları da ücretli köle olarak görülmesi kabul edilemez. Posco Assan’a yapılan milyonlarca liralık yatırımlar, alınan teşvikler, sağlanan imkanlar, fabrikada çalışan işçilerin temel hakkını gasp etmek hakkı tanımaz. İş yerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır.

Share.

Comments are closed.