Murgul’daki Yangın Cengiz’in İşine Mi Geliyor?

0

Artvin Murgul’da cevher bölgesinde çıkan yangına şimdiye dek yetkililer tarafından hiçbir müdahalede bulunulmadı. Yangın bugün 5. gününde.

Cengiz Holding’e ait Damar köyüne yakın bölgede sebebi bilinmeyen yangın bugün 5. gününde ve şimdiye dek yetkililer tarafından hiçbir müdahalede bulunulmadı. Yerel halk Artvin’den müdahale istediğinde ilginç şekilde, “10 hektarlık alan yanana kadar helikopter müdahalesi olmayacak” cevabını aldılar. Sadece Orman Genel Müdürlüğüne ait bir ekip ile Murgul ve çevre köylerden gelen halk yangın yayılmasın diye çalışma yapıyor ama bu da yangını söndüremedi.

 

YANGIN CENGİZ’İN İŞİNE Mİ GELİYOR

Yangının çıktığı bölge, yayacağı siyanürle gündeme gelen Cengiz Holding’e ait olduğunu söyleyen yerel kaynaklar, “Engebeli taşlık bir yer olduğu için siyanürlü bir bölge olamaz ama bakır cevheri olarak zengin bir yer. Orada daha önce sondaj yapan Cengiz, bölgenin zenginliğinin farkındadır ve bir şekilde kullanmak isteyecektir. Sahayı kullanabilmek için ağaçları kesmesi gerekiyordu. Son dönemde halkın tepkisini çektikleri için, ağaçları keserek tekrar bunu istemezlerdi. Ağaçların yok olması onun faydasına olmasa çoktan helikopterler gönderir, bir şekilde yangını söndürmeye çalışırdı. Üstelik basını getirir, ‘Cengiz doğasever, halkı koruyor’ diyerek adını siyanürü unutturmaya çalışırdı” diyor, yangının sebebinin bir şekilde Cengiz holding olabileceğini söylüyorlar.

“Yangın bugün Kabaca köyünün ormanlarına doğru yayılmaya başladı. Eğer durdurulmazsa diğer yerlere de sıçrayacak. Dumanları uzaktan izliyoruz, elimizden bir şey gelmiyor. Orada hayvanlar, ağaçlar, doğa her şey yok oluyor ve yayılmaya da devam ediyor. Elimiz ayağımız bağlı.” diyen yerel halk yangın karşısında çaresiz durumda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share.

Comments are closed.