Kıdem tazminatı için işçi lehine emsal karar!

0

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Konya’da işten çıkartıldığı için açtığı davada yerel mahkemenin kıdem tazminatı hesaplamasında baz alınacak ücrete diğer ödemelerinde eklenmesi kararını onayladı.

Konya’da medikal sektöründe çalışan N.G işten çıkartılması üzerine işe iade ve kıdem tazminatı davası açtı. N.G.’nin avukatı Önder Özer, iş davalarında kıdem tazminatı için baz ücretin hesaplanması gerektiğine  dikkat çekti ve baz ücrete bütün giydirilmiş alacaklar ile yakacak, yemek, kıyafet, bireysel emeklilik yardımı, süreklilik arz prim  ve mesai ödemelerinin dahil edilmesini talep etti. Yerel mahkemenin işçi lehine kıdem tazminatına diğer ödemelerin eklenmesi kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi onayladı. Bu kararlar birlikte işçi beklediği tazminattan 18 bin lira fazla para aldı. Avukat Özer;

“Mahkeme, bilirkişi raporu neticesinde istediğimiz şekilde karar verdi. Kıdem tazminatında baz ücret hesaplanması kararı çıktı, bu şekilde hesaplandı. Diğer belirlenen alacakların hepsi eklendiğinde tavan ücreti aşacak bir rakam çıkıyor. İşçinin alacağı kıdem tazminatı yüzde 30 daha da artıyor.

İşveren vekili mahkeme kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Daire, yerel mahkemenin kararını aynen onadı. Bu artık bütün dosyalar için emsal karar teşkil edecektir. İstinaf mahkemesi, işçinin kıdem tazminatı hesaplanmasında baz alınacak ücretin, diğer yan ödemelerin de eklenmesi suretiyle hesaplanması gerektiğine karar verdi. Bu, işçi lehine bir karar.” dedi.

Share.

Comments are closed.