Hakan Plastik GF Direnişinden Metinleri

0

Aşağıdaki metinler Hakan Plastik GF direniş boyunca işçiler ve Umut-Sen tarafından yapılmış açıklamalarıdır:

İşçi ve Emekçi Kamuoyuna

On gündür Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ nde sendikaya üye olunca işten atılan işçiler olarak GF-Hakan Plastik önünde direnmeye devam ediyoruz. Biz direndikçe içeride çalışan işçi arkadaşlarımızın hem güveni artıyor hem de sendikaya üye olan işçi arkadaşlarımızın sayısı artıyor.

Bir süredir sessizliği koruyan GF-Hakan Plastik işvereni direnişi ve sendikal örgütlüğü bastırmak için uyduruk gerekçelerle sendikalı işçileri kapı önüne koymaya devam ediyor. İki gün önce Abdurrahman Mengü adlı işçi arkadaşımızı ” kapı önünde yasadışı olarak direnen işçilerle ‘kullanılmış sele bant’ı paylaştığını kamerayla tespit ettikleri için” işten atan işveren bugün Gürsoy Gazioğlu adlı işçi arkadaşımızı Facebook’un da işten atılan işçilerin basın beyanatını paylaştığı için işten çıkarmışlardır.

Facebook’un kapatılmasının tartışıldığı bugünler de GF-Hakan Plastik işverenin bu cinliği manidardır. GF-Hakan Plastik İnsan Kaynakları Departmanın sorumlusu hiç bir vicdana sığmayacak bu adımlardan vazgeçmelidir. Atılan işçiler er ya da geç sendikalı olarak karşılarına oturacaklardır. Hiç bir cinlik, hinlik işverene çare olamayacaktır. Direnişimizin gücünü kıramayacaktır.

Kullanılmış Sele bantı paylaşmak ve Facebook’ta paylaşım yapmak gibi örnek suçlar icat ederek kendilerini komik duruma düşürmektedirler.

İşverene son kez sesleniyoruz. İşvereni ciddiyete davet ediyoruz. İşçiye düşmanlık yapacaksanız bile düşmanlığınız da bir saygı çerçevesinde yapın, harbi olun. Sendikaya üye olduğunuz için atıyoruz deyin açıkça. Üç kağıtçılığa, icatçılığa, ucuzluğa gerek yok.

Bin lira paraya her gün 12 saat çalıştırmanız, sırf sendikaya üye olunmasın diye hafta sonları da çalışmayı mecbur kılmanız direnişi ve örgütlenmeyi nasıl kıramadıysa haksız, mesnetsiz işten atılmalarda kıramayacak.

Ayrıca bugün çok genç bir kardeşimiz Berkin Elvan’ın aylar süren koma durumunun ardın aramızdan ayrıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz. Direnişimizi Berkin’e adıyoruz.

GF-HAKAN PLASTİK İŞÇİLERİ

* * *

İşçi ve Emekçi Kamuoyuna

On sekiz gündür Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde sendikaya üye olunca işten atılan işçiler olarak GF-Hakan Plastik önünde direnmeye devam ediyoruz. Biz direndikçe içeride çalışan işçi arkadaşlarımızın hem güveni artıyor hem de sendikaya üye olan işçi arkadaşlarımızın sayısı artıyor.

GF-Hakan Plastik işvereni direnişi ve sendikal örgütlüğü bastırmak için hukukta hiçbir karşılığı olmayan uyduruk gerekçelerle sendikalı işçileri kapı önüne koymaya devam ediyor. Bugün de 2 arkadaşımızı kapı önüne koyarak toplamda 25 kişi sendikal sebeplerden işten atılmıştır.

Fabrika patronun işletmede yaptığı konuşmada işçileri sendika üyeliğinden vazgeçirmek için erzak dağıtacağı, bu da yetmezse sendikaya üye olan herkesi tek tek tespit edip hepsini işten atacağını beyan etmiştir. Sadece seçim arifesi öncesi bu kıyımın dikkat çekeceğinden, bu hamle için 31 Mart’ı beklediği gelen haberler arasında.

İşçilerine sondaj vurulmuş kuyudan suyu içiren, ancak yöneticileri şişe suyu içen, işçileri 12 saat çalıştıran, sendikaya üye olmasınlar diye envai çeşit baskı uygulayan, GF-Hakan Plastik hiç bir vicdana sığmayacak bu adımlardan vazgeçmelidir. Atılan işçiler er ya da geç sendikalı olarak karşılarına oturacaklardır. Hiç bir cinlik, hinlik işverene çare olamayacaktır. Direnişimizin gücünü kıramayacaktır.

İşverene son kez sesleniyoruz. İşvereni ciddiyete davet ediyoruz. İşçiye düşmanlık yapacaksanız bile düşmanlığınız da bir saygı çerçevesinde yapın, harbi olun. Sendikaya üye olduğunuz için atıyoruz deyin açıkça. Üç kağıtçılığa, icatçılığa, ucuzluğa gerek yok.

Haktan hukuktan yana olduğunu düşünen vicdan sahibi tüm halkımızı, işçi kardeşlerimizi de bizlere moral vermek üzere direniş çadırımızda görmek istiyoruz.

Ayrıca sendikamız Lastik-İş ile fabrika önünde yaptığımız eylemi yayınlamayan yerel gazeteleri de kınıyoruz. Böylelikle herkesin safı netleşmiştir.

İşten atılan arkadaşlarımız;

Kubilay Gözüaçık 10.10.2013

Yasin Esmez 14.10.2013

Orbay keskin 17.01.2014

Adem Özyapı 20.02.2014

Arslan Ayhan 20.02.2014

Gökhan Gül 21.02.2014

Dursun Koçak 24.02.2014

Serhat Kalle 24.02.2014

Mustafa Öztürk 24.02.2014

Ali Efe 25.02.2014

Sedat Öztürk 25.02.2014

Umut Turp 25.02.2014

Mustafa Uçar 25.02.2014

Ahmet Mutlu 27.02.2014

Abdurrahman Menğu 07.03.2014

Erol Kurt 11.03.2014

Ümit Aydın 11.03.2014

Gürsoy Gazioğlu 11.03.2014

Tamer Çiyan 18.03.2014

Deniz Turgut 18.03.2014

Adem Akacak 18.03.2014

İsmail Zencir 19.03.2014

Elif Doksoy 19.03.2014

Mehmet Baş 20.03.2014

Yunus Ergül 20.03.2014

Şunu çok iyi biliyoruz ki sermaye örgütlü kalabalıklardan korkmaktadır !!!!

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ. YAŞASIN HAKLI DİRENİŞİMİZ !!!

HAKSIZ İŞTEN ÇIKARMALAR BİZİ YENEMEZ. BİZ KAZANACAĞIZ !!!

GF-HAKAN PLASTİK İŞÇİLERİ

HAKSIZ İŞTEN ÇIKARMALAR BİZİ YENEMEZ. BİZ KAZANACAĞIZ

* * *

25/03/2014 SALI 17:30 DA HAKAN PLASTİK ÖNÜNDE TERTİP EDECEĞİMİZ ETKİNLİĞE TÜM HERKES DAVETLİDİR

GF-HAKAN PLASTİK’E SEN-Dİ-KA Gİ-RE-CEK !!!

Hakan Plastik işverenini uyarıyoruz. Anayasal haklarını kullanan işçileri kapının önüne koyarak sendikadan kurtulamayacaksınız. Yakanızdayız. Küçük ortak Zafer Karadeniz’i uyarıyoruz. İşçileri tehdit ederek sadaka teklif ederek paçanı kurtaramazsın. Sizden korkmuyoruz, onurumuz işimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz için direniyoruz. Her yeni gün sendikal faaliyet yürüttüğü için işçileri işten atarak bizi korkutabileceğini düşünen varsa onlar ahmaklardır yalnızca. “Seçimden sonra hepsini işten atacağım, şimdi dikkatleri üstümüze çekmemek için ikişer üçer atıyoruz” diyor, Zafer bey. Erzak vereceğiz, ikramiye vereceğiz, bu çapulcularla birlik olmayın yeter ki, biz her şeyi vereceğiz diyor. Zafer’e bunu söyleten düne kadar onun servetini daha da büyütmesi için, kanser yaratan iş ortamında ölümüne çalışan ve sendikaya üye olduğu için bugün çapulcuların safına katılan direnen onurlu işçilerin mücadelesinden duyduğu büyük korkudur. Georg fisher ve küçük ortağa son kez sesleniyoruz. Haddinizi bilin yasaya uyun. Zorbalık yapan zorbalığın Allahını görür. Sendika düşmanlığına son verin !!!

* * *

Basına ve İşçi Dostu Kamuoyuna

Bizler, GF-Hakan Plastik İşçileri olarak direnişimizin 70’ninci günündeyiz.

Zorlu sancılı süreçlerden geçerek bugüne geldik. Anayasal bir hak olan sendikaya üyelik haklarını kullanan 38 arkadaşımız fabrika kapısındaki direnişini kararlılıkla sürdürürken içeride çalışan işçi arkadaşlarımız işveren ve yöneticilerin bütün tehdit, şantaj ve saldırılarına rağmen sendikamız DİSK-Lastik-iş’e üyeliklerini korudular ve hatta üye sayısı direnişinin ilk gününden bugüne iki katına ulaştı. Sendikanın yetki için ihtiyaç duyduğu sayının neredeyse iki katı çoğunluğa sahip olmamıza rağmen işveren masaya oturmak konusunda adeta kırk dereden su getirmektedir.

Sendika düşmanı olmadığını söyleyen GF-Hakan Plastik ortaklarından Zafer Karadeniz kapıda 70 gündür direnen 38 işçi kardeşimizi neden işten çıkardığını açıklayamamaktadır.

Kendisi haftalarca üretimdeki işçileri toplayarak sendika aleyhine nutuklar atarken, işçileri tehdit ederken bugün sendikaya düşman olmadığını söylüyorsa bu direnişimiz ve kararlılığımız sayesindedir.

Sendika düşmanı olmadığını söyleyen işveren kendi tabirleriyle “elimiz güçlü olsun diye şeklen yetkiye itiraz edeceğiz” demiştir. Bunu dedikten sonra biri çocuklu bir anne olan iki işçi arkadaşımızı da işten çıkartarak bir “yalancı” olduğunu ispatlamıştır.

Ardından fabrika müdürü Nusret Atik ve İnsan Kaynakları Müdürü Eda Çelenk araçlarını direnen işçilerin üzerine sürmüş iki ayrı olayda işçi arkadaşlarımızın yaralanmalarına neden olmuştur. Bu olaylara direnen arkadaşlarımızın tepkisin sert olması, üretimdeki sendika üyelerimizin üretimi durduracaklarını duyurmaları üzerine işveren geri adım atmış. Sendikayla ısrarla görüşmek istemiştir. Sendikayla yapılan görüşmelerde işverene işçilere sorularak hazırlanan toplu sözleşme taslağı iletilmiştir. İşveren ortağı bu taslağı fabrikanın büyük ortağı George Fischer’la istişare etmek üzere İsviçre’ye götürmüştür. Ve önümüzdeki Salı günü Saat:10.30’da sendikamızı taslak üzerine görüşmeye davet etmiştir. Bu görüşmeler bilindiği gibi yasal çerçeveye sahip olunmayan “fiili” görüşmelerdir.

İşveren şayet sendika düşmanı değilse öncelikle ‘bir yolunu bularak’ “şeklen” yaptıklarını söyledikleri itirazlarını geri çekmelidir. Toplu Sözleşme düzeninin tarif ettiği yasal süreç başlamalıdır.

Sonuç:

1- İşveren artık oyalama taktiklerinden vazgeçmeli yasal bir çerçevede sendikamız ve işçi temsilcilerimizle bir an önce koşulsuz masaya oturmalıdır.

2- Taşeron uygulamasıyla sendikalaşmayı kırma taktiğinden ivedilikle vazgeçilmelidir.

3- Toplu sözleşme taslağı ancak ve ancak sendikaya üye oldukları için atılan 38 arkadaşımızın işe derhal geri alınmasıyla görüşülebilir.

4- Bu koşul karşılandıktan sonra işçilerin özgür iradeleriyle seçilmiş işçi temsilcilerinin olmadığı ve toplu sözleşme görüşmesinin başından sonuna görüntülenerek kayıt altına alınmadığı koşullarda taslak metin esas metin haline gelemeyecektir.

5- Artık sabrımızın taşma noktasına geldiğini, şayet ivedilikle bu koşullar yerine getirilmezse gemileri yakacağımızı, üretimden ve insan olmamızdan kaynaklanan yaratıcılık ve yeteneklerimizi sonuna kadar kullanarak bu süreci bizim istediğimiz ve bildiğimiz tarzda sonuçlandıracağımızı, dostlarımıza ve düşmanlarımıza kararlıkla duyuruyoruz.

6- Ayrıca son olarak Yatağan’da, Seyitömer’de, Antalya Anteks’te, Grief’te, Migros depolarında, İzmir Luna ve Aliağa Belediyesi’nde, Çankaya Belediyesinde, enerji ve sağlık iş kollarında taşeronlaştırmalara, özelleştirmelere, baskılara ve adaletsizliklere karşı hakları ve özgürlükleri için direnen tüm işçi kardeşlerimizi selamlıyor, mücadelelerinin yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Biz Kazanacağız!

Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız!

Sendika Düşmanı GF-Hakan Plastik!

* * *

TÜM KAMUOYUNA DUYURULUR

Hakan Plastik patronlarından Zafer Karadeniz geçen hafta Lastik-İş yöneticileriyle görüşme yapmış, yapılan görüşmede ‘şeklen yetkiye itiraz edeceklerini’ sendikaya karşı olmadıklarını, bu görüşme itibarı ile kesinlikle sendikal neden işten atılma olmayacağına dair namus ve şeref sözü veriyorum demiştir. Ancak Pazartesi günü bir kadın işçi arkadaşımızı akşamına da bir başka arkadaşımızı işten çıkarma yoluna başvurmuşlardır. Bu uygulamayla namus ve şereften en anladıklarını bir kez daha göstermiş oldular. Son işten atılmalarla sendikal sebeplerden çıkarılan işçi sayısı 39 kişiye ulaştı. Son işten atılmalara fabrika içinde ve dışında direnen işçi arkadaşlarımız sert tepki gösterdiler. Dün akşam Mustafa Öztürk arkadaşımız işverenin aracıyla darp edilip yaralandı, hastaneye kaldırıldı. Ardından suç duyurusunda bulunuldu. Ölümle sonuçlanabilecek bu olay karşısında polisin tutumu saldırganın ifadesini alıp salıvermek biçiminde oldu. Sabah direnişçi işçiler servislerin giriş ve çıkışını 1 saat kadar engelledi. İş yerine giriş yapan fabrika müdürü Nusret Atik aracını hızla işçilerin üzerine sürdü. Direnişte olan 2 işçi arkadaşımız yaralandı, acile kaldırıldı. Ölümle sonuçlanabilecek bu saldırının hesabı sorulacaktır. İçeride bulunan gece ve gündüz vardiyasındaki işçi arkadaşlarımız komiteleri aracılığıyla kararlı duruşlarını sürdürüyorlar, eğer işveren sendika düşmanlığına son vermezse, Lastik – İş ‘le masaya oturmazsa üretimi durdurma yada iş yerini işgal etme eylemine başlayacaklar. Bizler Umut-Sen olarak sürecin başından beri içerideki işçi komitelerinin ve dışarıda direnen arkadaşlarımızın yanında olduk . Bundan sonra da her türlü saldırıyı birlikte göğüslemeye söz veriyoruz. Kimsenin yanına yaptıkları kar kalmayacak.

Direnen Hakan Plastik İşçisi Kazanacak !!!!

Üreten Biziz Yönetende Biz Olacağız !!!!

Biz Kazanacağız !!!!

Çerkezköy UMUT-SEN Koordinasyon Merkezi

* * *

GF- HAKAN PLASTİK’E SENDİKA GİRECEK DEMİŞTİK

GF kapı önünde 24 gündür direnen bizler kim miyiz?

Bizler Zafer Bey’in her gün 12 saat, bin liraya kapısına kul ettiği, içme suyunu bile çok görüp sondaj kuyularından çıkan pis suya mahkûm ettiği, iş güvenliğini sağlamadığı için onlarca iş kazasında elini kolunu gözünü kaybeden, alın teri sonuna kadar sömürülen ve “Artık Yeter” dediği noktada ise ”Çapulcu” ilan edilen işçileriz.

Biz eşimizden çoluğumuzdan çocuğumuzdan ve bizden çalınan zamanı geri istedik. Günde 8 saat çalışalım istedik. Üç kişilik değil bir insanın çalışması gerektiği kadar çalışmasını, fazla mesailerini hakkıyla almayı istedik. İş kazalarında canımız ciğerimiz yanmasın istedik. Kanserden ölmeyelim istedik. Bayramları bayram bilelim bayram gibi geçirelim istedik. Bizim alınterimizle bizim ellerimizle emeğimizle bir atölyeden koca bir fabrikaya dönüşen Hakan Plastik i bize ver demedik. Sadece ve sadece hakkımız olanı istedik. Sendika istedik, sendikal güvence istedik.

8 saat çalışma olsun

İkramiye olsun

Erzak olsun

Bayram tatili olsun

Fazla mesai ücreti olsun

Bize insan gibi davranılsın istedik.

Kula kulluk etmeyelim istedik.

Ama Zafer Bey sendika istemedi.

Sendika isteyen bizleri kanunsuz-hukuksuz-akla hayale gelmeyecek oyunlarla dalaverelerle- komik bahanelerle kapının önüne koydu.

Sandı ki boyun eğip evimizin yolunu tutacağız. Bu sefer değil Zafer Bey bu sefer değil. Yıllardır söylediğin yalanlar yetti, bizi sömürdüğün yetti, üzerimize saldığın amirlerin – memurların Edaların, Nusretlerin Ahmetlerin yetti !!!

Bıçağın kemiğe dayandığı yerdeyiz Zafer Bey!!

Masaya yumruğu vuran Yaşar Ustalarız biz !!!

Bizler onurlu başı dik hakkını isteyen işçileriz

Hakkımızı söke söke alacağız

En başta GF’ye sendika girecek demiştik

Bu onurlu mücadelede yanımızda olan Kazova işçilerine, Greif işçilerine, Stampa işçisine ve direnen tüm işçilere Lastik-İş e siyasi parti temsilcilerine fabrika içinde ve dışında sabırla umutla bizi destekleyen Hakan Plastik işçilerine bizden selamını esirgemeyen tüm herkese bizimle birlikte direnen UMUT-SEN e teşekkür ederiz.

Ve buradan tüm işçilere sesleniyoruz

Korkmayın bu zenginlikleri yaratan bizleriz üretilen her bir parça bizim eserimiz

Biz varız biz !!! Uyanın artık

Safları sıklaştırın

Bu direniş tüm işçilerin yolunu aydınlatsın hepimize ışık olsun

Bu düşünce ile bugünlere geldik.

İşçiler birlik olun sendikalara üye olun.

Direnişle selamlıyoruz sizleri …

Share.

Comments are closed.