gününde

Faslı kadınlar isyanda: Tecavüzlere karşı mücadele başlattılar

0

Faslı kadınlar bir kadının toplu tecavüze uğraması sonucu isyan ederek bir kampanya başlattı.

Fas Kadın Hakları Teşkilatı ve Özgür Kadınlar Birliği, ülkedeki tecavüz sorununa dikkat çekmek için bir kampanya başlattı. Toplu tecavüze uğrayan Faslı bir genç kadının yaşamına son vermesiyle ivme kazanan kampanyayla ilgili düzenlenen basın toplantısında, tecavüzün her türünün suç kabul edilmesi talep edildi.

Sputnik’in haberine göre; Fas Kadın Hakları Teşkilatı Başkanı Latifa Bushwa, iki örgütün birlikte düzenledikleri basın konferansında geçtiğimiz yıl toplu tecavüze uğrayan ve yaşamına son veren genç kadının hikayesini anlattıklarını söyledi.

‘Mahkemeler cezayı hafifletmeye meyilli’

Olayın, genç kadının annesinin mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıktığını ve ülke genelinde büyük yankı uyandırmasının ardından konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade eden Bushwa, şöyle devam etti:

“Mahkemeye ayrıca bir suç çetesinin tecavüzüne uğrayan dört kız daha başvurdu. Hükümetimiz suçluların cezalandırılması için bu olayları ele almalı. İşlenen suçun ceza gerektiği kabul edilirse tecavüzcüye 2 yıldan başlayan hapis cezası veriliyor. Ancak şöyle bir sorun var ki mahkememiz cezaları hafifletmeye meyilli. Örneğin bu tür vakalara ‘evlilik dışı ilişki’ denebilir ve o zaman durum tamamen değişir. Ayrıca yasalarımız, tecavüz kurbanının suça işbirliği yaptığını kabul ediyor ve böylelikle kurban da mahkeme karşısına çıkıyor.”

Latifa Bushwa, 2011’de kabul edilen Fas’ın yeni anayasasının her alanda erkek ve kadınların eşitliğini öngördüğünü ve Faslı kadınlar olarak kanun yapım sürecine katılmak istediklerini ifade etti. Faslı aktivist, tecavüz cezalarının ağırlaştırılmasını ve aile içi tecavüz için de ayrı madde konulmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Share.

Comments are closed.