Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Nuran Gülenç: “Eğitimin amacı sendikamızdaki kadınları güçlendirmek”

0

Birleşik Metal-İş Sendikası 17-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Balıkesir Gönen’de metal işçisi kadınlarla bir eğitim programı organize ediyor. Etkinliğin içeriği ve amacı ile ilgili Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Nuran Gülenç ile konuştuk. Gülenç eğitimin amacının metal işçisi kadınları güçlendirmek ve sendikanın politikalarını etkileyecek bir pozisyona getirmek olduğunu vurguladı.

Eğitim programının içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Sendikamız rutin olarak yılda 2 kez kadın eğitimi düzenliyor. Bunlardan ilkini baharda, Sapanca Tesislerimiz’de yapmıştık. İkincisi de Gönen’de Kemal Türkler Tesisimiz’de yapılacak. Birinci eğitimimizi Kadın Komisyonu’nda görev alan arkadaşlara ve temsilcilerimize yönelik planladık. Bunu da henüz eğitimden geçmeyen üye kadın işçilere yönelik yapıyoruz. Eğitimimizi sertifika töreniyle sonlandıracağız.

İçeriğinde; sendikaya aidiyet duygusunu geliştirecek konular ve toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet ve iş yerlerinde ve genel olarak hayatta kadın sağlığı konuları var. Yani kadınları güçlendirecek, sendikayla mesafelerini daha da kısaltacak, sendikaya aidiyet duygularını geliştirecek bir eğitim planladık.

Eğitimin sonunda ne türden çıktılar bekliyorsunuz?

Biraz daha bilinçli, kadın duyarlılığı gelişmiş sendikalarda var olmak isteyen daha güçlü kadınlar olsun istiyoruz. Biliyorsunuz, toplumsal cinsiyet açısından sendikaların durumu oldukça vahim, karneleri zayıf. Kadınlar iş yaşamında oldukları kadar sendikalarda da varlar. Ama sorunları, dertleri çok görünür değil ya da sendikalar kadınların yaşadıkları sorunları çok görmüyorlar. Kadınların güçlenmesi gerekiyor. Kadınlar ancak varolurlarsa ve güçlenirlerse sendikaların politikalarını etkileyebilirler. Derdimiz onları biraz daha güçlü ve görünür kılmak.

Eğitim dışında kadınlara sunduğunuz başka etkinlikleriniz olacak mı?

Bir tiyatromuz olacak; BİLKAR tiyatro topluluğu “Kadın İnsan” oyununu sergileyecek. Film gösterimlerimiz olacak, bölge filmleri ve Birleşik Metal-İş’in  direniş mücadelesini anlatan filmini izleteceğiz eğitimin bir parçası olarak.

Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?

Kadınların en büyük sıkıntılarından bir tanesi, çocuk bakımı. Küçük çocuklarından çok fazla ayrılamıyorlar. Onları yanlarına alabilmeleri adına, çocuk eğitimi sağlayabilecek arkadaşları da programımıza dahil ettik. Kadın arkadaşlar evlerinden uzakta hem eğitimde olacaklar hem de biraz dinlenmiş olacak.

Söyleşi: Pınar Eren

Share.

Comments are closed.