Bakırköy Belediyesi TİS’e uymuyor: İşçiler sosyal haklarını aylardır alamadı

0

Bakırköy Belediyesi’nde işçiler uzun süredir sosyal hakları ödenmeyen işçiler uzun süreden beri ilk defa belediye önünde eylem yaptı.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalanan belediyede Kasım 2017’den ber TİS’e uyulmuyor. İşçilerin 5bin ila 13 bin TL arasında alacakları var. Emekliye ayrılan işçilerin ise kıdem tazminatları henüz ödenmedi. TİS kapsamında yer alan 1 Mayıs ve 8 Mart’a özel ikramiye ödenmedı, 8 Mart günü kadınlara bir günlük izin öngören maddeyi uygulayan kadınlar ise disiplin cezası ile çarptırıldı. Bunlar üzerine Bakırköy Belediyesi önünde buluşan işçiler ise sosyal haklarını almak için eylem gerçekleştirdi.

Maaşlarınızı alamıyor musunuz?

Belediye önünde eylemde olan işçilerin yanına giden Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu işçilere yönelerek “Arkadaşlar merak ediyorum. Direnerek neyi kazanmaya çalışıyorsunuz. Maaşlarınızı alamıyor musunuz?” dedi. Kazanılmış olan sosyal hakları aylardır ödenmeyen belediye işçileri ise işvereni TİS’e uymaya ve net bir ödeme planı çıkarmaya davet etti.

İşçilerin bağlı olduğu Belediye-İş ve Tüm Bel-Sen imzalı bildiri ise şu şekilde;

Belediye işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) uygulanmazken 2017 Kasım ayından bu yana da hiçbir sosyal hakkı ödenmiyor. Her işçinin yaklaşık 5500 ile 13 bin lira arasında alacağı var. Öte yandan emekliliğe müracaat eden ve işten ayrılan işçilerin kıdem tazminatı 1 buçuk aydır ödenmiyor. Belediye çalışanı memurların ise imzalan TİS kapsamındaki yılbaşı, 8 Mart ve 1 Mayıs’ta ödenmesi gereken ikramiyeleri ödenmezken, Zabıta personelinin maktu mesaisinden kesinti yapılıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde izin hakkını kullanan kadınlar disiplin cezasıyla cezalandırılarak Nüfus müdürlüğüne sürülmüştür. Emekli olan kamu emekçilerine ödenecek teşvik ikramiyesi ödenmemiştir. Yemek, servis ve kreş sorunu çözülmemiş pek çok kamu emekçisi (çoğunluğu Ar-Ge biriminde olmak üzere) hiçbir iş görülmeden atıl durumda bekletilmektedir.

Share.

Comments are closed.