Avcılar Belediyesi’nde işçi düşmanlığı: İşçilere ‘sahte’ bordro dayatması

0
Avcılar Belediyesi’nde maaşlarını alamayan işçilere, ücret alacaklarının ödendiği yönünde sahte bordro imzalatma girişiminde bulunuldu.

Evrensel’de yer alan habere göre maaşlarını alamayan işçiler öncelikle bireysel başvuru hakkını kullanarak İŞKUR’a şikayette bulundu. Şikayet üzerine görevlendirilen müfettişler ise Avcılar Belediyesi’ne ayın 20’sine kadar maaşların ödemesini gerçekleştirmesi aksi taktirde cezai yaptırım uygulanacağını söyledi.

Adını işçi düşmanlığı ile duyurmuş olan Avcılar Belediyesi’nde öncesinde de 3 ay boyunca maaşlarını alamayan 300 işçi iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Şubat ayına gelindiğinde ise Fen İşlerine bağlı işçilerin 2 maaş artı çeyrek maaşı, Park Bahçelerde çalışan işçilerin 3 maaşı ödenmedi. 6 ay kadar süredir ücretini alamayan işçilerin bulunduğu Avcılar Belediyesi’nde ise çözüm işçilere sahte bordro imzalatarak işçilerin maaşlarını ödememek olarak belirlendi.

Belediye imzalatmaya çalıştığı bu bordrolar yolu ile müfettişlerin vereceği cezai yaptırımdan kurtulmayı hedefliyor. İşçilerin bordroları imzalaması halinde belediye yasal olarak işçilere ödeme yapmış olduğunu iddia edebilecek. Konu ile ilgili konuşan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir CHP yönetimine seslenerek;” Hem Avcılar Belediyesi yönetimi kendi içinde bu krizi çözmek için çözüm aramalı, hem de Cumhuriyet Halk Partisi buraları görmüyor mu, buralara neden müdahale etmiyor. Partinin müfettişi mi geliyor, genel başkan yardımcıları mı geliyor… Burası için çözüm aramalılar. Sonuçta insanlar mağdur, emeği ile geçinen insanlar. İşin doğrusu sokağa çıkıldığında bu sefer başka bir yorum yapılıyor. Ne sokağa çıkma, ne de kimseyi yıpratma gibi bir derdimiz yok bizim. Sorunumuz çözülsün istiyoruz. Çözülmeyince de mecburen demokratik haklarımızı kullanıyoruz. Yarın yine çözülmezse demokratik haklarımızı kullanacağız. Sorun ta ki çözülene kadar” dedi.

Share.

Comments are closed.