Ana Sayfa Haber Uyar Maden işçilerinin Ankara girişinde önü polis tarafından kesildi!

Uyar Maden işçilerinin Ankara girişinde önü polis tarafından kesildi!

15 yıldır ödenmeyen tazminat hakları için mücadele eden Soma Uyar Madencilik işçileri, Kasım ayında Süleyman Soylu’nun “Ocak ayının 15’ine kadar sorunu çözeceğim” sözü üzerine eylemlerine ara vermişlerdi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın 1 Temmuz’a kadar sorunu çözeceği sözünü de tutması üzerine 4 Temmuz gecesi yola çıktılar.

Gece 00.00’da Soma/Bağımsız Maden-İş Genel Merkezi önünden yola çıkan sendika heyeti ve Uyar Maden işçilerinin önü bu sabah Ankara girişinde kesildi. Ankara Emniyeti madencilere yalnızca sınırlı sayıda bir heyetin görüşme yapmak üzere il sınırından geçebileceğini söylüyor. Madenciler bu engele ‘Biz bu yola geri dönmeye çıkmadık, hakkımızı almadan buradan gitmeyeceğiz!’ şeklinde yanıt verdi. Senelerce madenlerde ciğerlerini, kollarını, bacaklarını, gözlerini yitirenler meslek hastalıklarıyla her gün cebelleşenler 40 derece sıcağın altında beklemek zorunda bırakılıyor, canları bir kez daha hiçe sayılıyor. Ve en temel haklarını, tazminatlarını devletin patronları kollama organizasyonu ile alamıyorlar.

4 Temmuz gecesi #MadencininTarafındayım diyen ve bu iradeyi saatlerce Türkiye gündeminde tutan kamuoyu şimdi daha yüksek sesle ve sözle madencilerin mücadelesini sahiplenmelidir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler