Ana Sayfa Deprem Umut-Sen deprem bölgesinden aktarıyor - Hatay / Samandağ

Umut-Sen deprem bölgesinden aktarıyor – Hatay / Samandağ

6 Şubat sabahı deprem bölgesine ulaşmak üzere yola çıkan ekiplerimizden biri şuan Hatay / Samandağ’da madencilerle beraber arama kurtarma çalışmarlına eşlik ediyor ve halkın ihtiyaçlarını koordine etmeye çalışıyor. Telefonun çekmediği ve elektrik problemlerinin yaşandığı bölgeden arkadaşlarımızın tarafımıza ilettiği mesajı sizlerle paylaşıyoruz;

“Hatay Samandağ’dayız  ve telefon çekmiyor. Zor koşullar altında madencilerle enkaza koştururken yazıyorum.

Burada durum facia. Madenciler 30 kişi ve kente girer girmez önleri kesildi. Halk yardım istiyor doğal olarak çünkü hiç arama kurtarma yok nerdeyse. AFAD’tan olanlar da çok hakim değil. Onların 2 gündür çıkaramadığı sağ kişileri madenciler 1-2 saatte çıkardı. 3-5-8’ erli şekilde bölündü madenciler. Beraberiz biz de onlarla. Dinlenmeye vakitleri olmuyor takatleri kesildi.

BURAYA ACİL ACİL ARAMA KURTARMA LAZIM

Samandağ Hatay’ın en güneyi ve hem uzak olması hem de yolun kapalı olması sebebiyle kimse gelmemiş. Bağımsız Maden İş’in TKİ’ye çağrısının yaygınlaşması çok kritik. Maden şirketlerine kamuoyu baskısı yapılırsa ve madenciler gelebilirse süreç çok hızlanır.

Buraya çok acil arama kurtarma lazım. Vinç var, vinç operatörü yok, enkazdan ses var oraya gidecek çalışacak arama kurtarmacımız yok, yetişemiyoruz. Devlet yok, belediye yok. İtfaiye bize balyoz getirme işlerine bakıyor.

Bu sabah ses veren, dün ses veren depremzedeleri ölü çıkarıyoruz, geç kalınıyor ve her an çok kritik. Madenciler bu kentlere yığılmalı ve arama kurtarma acilen hızlanmalı. Onun dışında su yok, yemek yok, ekmek bile yok. Olanlar da çok sınırlı ve halk ölüyor. Sürekli artçı depremler oluyor. Samandağ’ın en az %60ı yıkılmış geri kalanı da her artçıda yıkılma tehlikesi yaşayacak durumda.

İskenderun ve Antakya’ya yine bir şeyler gidebilir ama burası güneyde, buraya her türlü yardım ve destek çok geç gelecek gibi görünüyor. Yardım getirenler de yol İskenderun’dan geçtiği için oraya bırakıp geri dönüyor. İskenderun’dan sonrası yani Antakya ve özellikle Samandağ sahipsiz…

İskenderun’a da gitmiştik orada da durum çok kötüydü ama Samandağ’daki durum asla anlatılamayacak kadar kötü. Ekmek, su kuyrukları var ve herkes aç herkes çaresiz. Ek olarak gece saatinde deprem olduğu için herkes ailesiyle birlikte enkaz altında. Misal bir tweet görüyoruz ailem orada gidin diye, gidiyoruz, cidden enkazın başında kimse yok en fazla komşuları var. Tablo anlatılandan büyük…”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler