Ana Sayfa Güncel DİSK'e bağlı Lastik İş ile ilgili skandal suç duyurusu: Milyonlarca lirayı üstlerine...

DİSK’e bağlı Lastik İş ile ilgili skandal suç duyurusu: Milyonlarca lirayı üstlerine geçirdiler

DİSK’e bağlı Lastik İş Sendikası’nın Goodyear Fabrikası içinde öldürülen eski Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın dönemi ile ilgili Karacan’ın eşi Tülay Karacan’ın yeğeni Abdullah Kanyılmaz Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

SES Kocaeli‘de yer alan habere göre Abdullah Karacan’ın genel başkanlığı döneminde Lastik İş Sendikası’na ait bir kafeyi işleten Karacan’ın eşi Tülay Karacan’ın yeğeni Abdullah Kanyılmaz bugünkü genel başkan Alaaddin Sarı, Mali İşler Dairesi Başkanı Nejdet Ulusoy, halası Tülay Karacan hakkında “Görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, yağma” suçlarından şikayette bulundu. Kanyılmaz’ın suç duyurusunda işçilerin aidatları ile Lastik İş Sendikası yönetiminin ve ailelerinin nasıl zenginleştiği, milyonlarca lirayı üstlerine nasıl geçirdiklerine dair ifadeler ve deliller bulunuyor.

  • Lastik İş’in kasasından Abdullah Karacan 7.200.000,00 TL’ye kafe aldı, 700.000 TL’ye tadilat yaptırdı

Abdullah Kanyılmaz’ın suç duyurusunda geçen ifadelere göre Abdullah Karacan sendika kasasından 4 katlı bir kafe satın aldı. Kafenin tapusunu Goodyear işçisi Türkan Kanyılmaz üzerine yaptı, ardından tapu Tülay Karacan’a devredildi. Kafenin tüm giderleri ve çalışan maaşları sendika kasasından karşılandı. Kafede kullanılan erzaklar ise bedelsiz olarak Lastik İş’e ait sosyal tesislerden getirildi. Alaaddin Sarı ve Necdet Sarı’da tüm bu organizasyonun içinde bulunuyordu.

  • Abdullah Karacan, Hilmi Kanyılmaz’ın adına 350 bin Euro ve 600 bin Dolar gönderdi. Bu paranın kaynağı ne?

Abdullah Karacan 2014 yılında Abdullah Kanyılmaz’ın kardeşi Hilmi Kanyılmaz’a açtırdığı hesaba 350 bin Euro ve 600 bin Dolar gönderdi. Karacan 2016 yılında dolar ve euronun düşeceğini düşündüğü için parayı bozma talimatı verdi. Abdullah Kanyılmaz’ın sendikada dönen usulsüzlükleri fark etmesi üzerine Karacan kendisini tehdit etti. Dolar ve euroyu bozdurmasından ötürü kaynaklanan zararı kendisinden tahsil edeceğini söyledi. Tülay Karacan ve Abdullah Karacan zor yolu ile Kanyılmaz ailesine boş senet imzalatarak tüm mal varlıklarına çöktü. Evlerini Abdullah Karacan’ın kızı Ebru Karacan, arabasını da Sosyal Tesisler İdari Amiri Mehmet Y. üzerine geçirdiler.

  • Karacan ailesinin tüm giderleri sendika kasasından karşılandı

Suç duyurusunda bulunan diğer ifadelere göre Abdullah Karacan’ın oğlu Hilmi Ş.’ye sendika kasasından Ford Kuga marka jeep alındı. 4 kızının ise yakıt masrafı sendikaya ait OPET otobillerle ödeniyordu.

  • Sendika kasasından yapılan harcamalar fazla faturalandırılıyor ve Alaaddin Sarı, Nejdet Ulusoy, Abdullah Karacan ve diğer yönetim üyeleri arasında paylaştırılıyordu.

Yapılan harcamalar fazla tutarlarda gösterilip, fatura tutarı ödenerek ve bakiye kısmı elden alınarak menfaat temin ediliyordu. Lastik İş’e ait otoparkın arsa bedeli 900 bin TL olsa da, 1.200.000,00 TL’ye sosyal tesis çalışanı Gazanfer Ö. adına aldırıldı. Ardından kısa bir süre geçtikten sonra ise 1.650.000,00 TL’ye tekrar sendika adına satın alındı. Sosyal tesislerin işletilmesinden kaynaklanan gelirlerin de %80’inin fatura edilmediği ve yine bahsi geçen ve hala yönetimde de bulunan kişiler arasında paylaştırıldığı ifade ediliyor.

SES Kocaeli’nin ulaştığı suç duyurusunun tam metni ise şu şekilde;

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler