Ana Sayfa Ekoloji Akbelen Ormanı'nı da İkizköy'ü de savunmaktan vazgeçmeyeceğiz

Akbelen Ormanı’nı da İkizköy’ü de savunmaktan vazgeçmeyeceğiz

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding’in YK Enerji şirketi tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan Termik Santrallerine kömür temin etmek için açılmak istenen maden ocağına karşı köylülerin mücadelesi sürüyor.

2014 yılında özelleştirilen termik santrallerin ve kömür madenlerinin ömrü, ÇED bile yapılmadan, 25 yıl daha uzatılmak isteniyor. Toplam 5 üniteden oluşan santrallerin sadece 2 ünitesi rehabilite edilmiş durumdayken ve iki santralde de tamamlanmış azot arıtma tesisi bulunmazken şirket, termik santrallerde 2019 sonunda bitirmesi gereken rehabilitasyonu 2,5 yıldır hala tamamlamadı.

İkizköy, Yeniköy-İkizköy Linyit Sahası’nın hemen dibinde; Yeniköy Termik Santrali’ne 7 kilometre mesafede bulunurken yıllardır zaten hayatta kalma mücadelesi veriyor. Şimdi ise bölgede kalan son doğal alanı, Akbelen Ormanı’nı yok etmeye çalışıyorlar. YK Enerji’nin kömür ocaklarını genişletmesi demek, Akbelen Ormanı’nı yok etmek, İkizköylüleri yerinden etmek anlamına geliyor. Yöre halkı tam 3 yıldır ormanını, tarım alanlarını ve zeytinliklerini korumak için direniyorlar.

17 Temmuz 2021’de bölge halkının açtığı iptal davası henüz sonuçlanmadan iş makinalarının alelacele ormana girmesiyle kadınların öncülüğünde Akbelen Ormanı’nda nöbet başladı.

Akbelen Ormanı’nı korumak için nöbet başlatan İkizköy halkı ve yaşam savunucularının direnişi öyle büyüdü ki 9 Ağustos 2021’de gece yarısı jandarma ilk saldırısını yaptı, direnenleri yerlerde sürükledi, nöbet alanından uzaklaştırmaya çalıştı, ormana girişleri engelledi. Fakat nöbet tutanlar saldırılara karşı daha da güçlenerek alana döndüler. Saldırının sabahında jandarma bariyerlerinin önüne yattılar. O günden bugüne saldırılar artsa da, şirketin oyunları devam etse de bölge halkı mücadelesinden vazgeçmedi.

Akbelen Ormanı’nda yapılması planlanan kömür madeni için İkizköylülerin Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu maden işletme izninin iptali için açtığı davanın üçüncü keşfi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. İlk keşifte avukatlar hakarete uğramış, uzmanların ve halkın konuşması baskıyla engellenmişti. İkinci keşiften sonra ise keşfe katılan uzmanların “yapılması planlanan madenin Akbelen Ormanı’nı ve bölgedeki yaşam alanlarını yok edeceğini” belirtmelerine rağmen bilirkişiler tarafından açıklanan raporda ”madenin elektrik üretilmesi ve istihdam için gerekli olduğu” sonucu çıktı. Ardından meslek odalarının, TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası‘nın ortak yayınladığı rapor tarafından madenin yalnızca yıkım getireceğini bilimsel verilerle gösterildi.

Akbelen’e karşı çıkarılan ikinci bilirkişi raporunun ardından devlet sermayeden tarafken bu kez yargı aracıyla İkizköylülerin direnişini kırmak istiyor. Son gelinen noktada nöbet alanında bulunanlara sistematik biçimde saldıran jandarma değil, yaşam mücadelesi verenler yargılanıyor. Bu olay bir kez daha gösterdi ki devletin yargısı ve kolluk güçleri halka karşı sermayeyi koruyor.

İkizköylülere ve yaşam savunucularına açılan davanın gelecek duruşması 27 Eylül 2022 Salı saat 14:30’da Milas Adliyesi’nde görülecek. İkizköylüler, tüm Muğla halkını ve çevre dostlarını dayanışmaya ve mücadelelerine destek olmaya çağırıyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler