spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelMTM Matbaa, 10 yıllık işciyi baskı ve mobbinge karşı çıktığı için işten...

MTM Matbaa, 10 yıllık işciyi baskı ve mobbinge karşı çıktığı için işten attı

MTM Matbaa’da 10 yıldır çalışan, baskı ve mobbinge karşı çıktığı için işten atılan kadın işçi Sergül Tarhan’la konuştuk.

Dün itibariyle 10 senedir çalıştığınız MTM Matbaa fabrikasından atıldınız. Bunun sebebini anlatabilir misiniz?

Dün insan kaynaklarından 10 sene 3 aydır çalıştığım fabrikadan 25. maddeden tazminatsız çıkışımın verildiğini öğrendim. Bölüm şefi ile ilgili yaşanılan bir tartışmadan kaynaklı. Sonrasın da ” verilen direktife uymadığım” gerekçesi ile savunmam istenilmişti. Printerdan yaklaşık 250 sayfa çıktısı olan bir işi beklerken son kalan 50 sayfanın çıkmasını bekliyordum. Bölüm şefi “Neden bekliyorsun, beklemek yerine listeleri asmıyorsun” diye sordu. Ben de “son 50 sayfanın bitmesini bekliyorum” dedim. Sonra “İşler yoğun eksik elemanla çalışıyoruz, biraz daha çaba harca” demişti bana. O zaman benim yapabileceğim hiçbir iş yoktu. Ben de kalan 50 sayfanın printerdan çıkmasını beklediğim için üstelik 50 sayfa a5 kağıt kaç dakika sürebilir ki bölüm şefinin “verdiği direktife uymadığım” gerekçesiyle yaklaşık bir hafta sonra benden savunmam istendi. Savunmamı çok detaylı şekilde ve bölüm şefinin bu baskıcı tutumundan şikayetçi olduğumu belirterek yazıp teslim ettim bir gün sonra. Bunun herhangi bir sorun teşkil etmediğini düşünüyorum çünkü o an yapabileceğim başka bir işim yoktu. Üstelik bir işi üç, beş parça halinde yapmak yerine bir defa da yapmayı tercih ettim ben sadece. Savunmamı verdikten sonra bana herhangi bir dönüş yapılmadı. Aradan yaklaşık bir ay geçti. Konuyla ilgili tarafıma herhangi bir açıklama yapılmadığı için tekrar dilekçe verdim. Tarafıma yazılı ve sözlü açıklama yapılmasını talep ettim. Yine açıklama yapılmadı. Toplamında üç ay geçti, üç ayın sonunda iş çıkış saatine yakın patronun oğlu tarafından görüşmeye çağırıldım. Görüşmede “Sen haklısın bizim senin çalışma performansın ile bir şikayetimiz yok ama çözümde bulamıyoruz dedikten sonra bana anlaşmalı işten kendi isteğim ile ayrılmamı tüm haklarımı alacağımı söyledi. Ben istifa etmeyeceğimi bir hatamın olmadığını, bu durumda haklı olduğumu söyledim. Bunun üzerine ertesi gün çıkışımın yapılacağını söyledi. Ben de hukuki süreci başlatacağımı ifade ettim. Sonrasında zaten ertesi gün işe gittiğimde güvenlikte bekletildim. Hiç bir şekilde üretim bölümüne alınmadım. İnsan kaynaklarını bekledim. İnsan kaynakları gelince kalan 12,5
günlük yıllık iznimi kullanıp, sonra iş akdime son vereceklerini söyledi. Ayın 30’u itibariyle benim iznim bitti, dün bir itibariyle de iş akdimin noter aracılığı ile fesh edildiğini öğrendim.

Kaç senedir çalışıyorsunuz ve fabrika ne üretiyor, işkolu ne?

10 yıl, 3ay emek verdim çalıştım. Bir matbaa fabrikası, resmi kurumlar, bankalarla çalışıyoruz. Banka resmi evrak vb üretimi yapıyoruz. Ben bunun görsel ve kalite kontrolü kısmında çalışıyordum.

Fabrikada sendikalaşmaya dair bir çalışma var mı? Bu yaşanan olay herhangi bir işçi- işveren arasındaki çatışma mı, sendikal çabayı engellemeye dair bir çatışma mı?

Yılbaşı ocak ayı düşük zamlardan sonra işyerinde ki arkadaşlar ile sendikaya üye olmaya karar verdik. E-Devlet üzerinden üye olduk arkadaşlarımızla ama işveren üç farklı iş kolu göstermiş. Basın, sosyal ve metal. Ben metalde göründüğüm için oraya üye oldum. 2. ya da 3. aydan beri üyeyim.

Sendikalı olduğunuz bilgisi işverene gitmiş olabilir mi?

Olabilir elbette, bizim yılbaşı zamlarından sonra 3,4 saat iş bırakma eylemimiz oldu. Patron bunu hiçbir şekilde hazmedemedi. Bunu nasıl yapabilirsiniz diye bir toplantı yaptı. “Sonuçlarına katlanacaksınız” diye bir çıkış yaptı. Biz sonrasında sendikaya üye olmaya devam ettik.

Sendika yetki aldı mı peki?

Şu an çoğu arkadaşımız üye fakat yetki yok. Herhangi bir çalışmaya katılamadık, bir araya gelip sendikal süreci işleyemedik o yüzden. Bu da böyle askıda kaldı.

Şuan aldığınız ücret ne kadar, geçinebiliyor musunuz?

Şu an aldığım maaş 7300 tl. Ben orada 10 yıldır çalışan bir işçiyim, aldığım ücret bu. Hiçbir şekilde bekar bir insan bile geçinemez bu ücrete. Sonuçta bir zam dönemindeyiz ve olacak herhangi bir iş bırakma eylemi yapılabilir, burada öncü olabilecek işçileri de bu şekilde bertaraf edebilirler. Benden birkaç ay öncede üretim bölümünden bir arkadaşın çıkarıldığını duydum. Onu da aynı şekilde bana söylediklerini söylemişler.

Bu durumda mobinge karşı durabilen, şeflere, amirlere hayır diyebilenleri mi atıyorlar?

Bölüm şefleri tarafından yapılan baskıya hiçbir şekilde evet demeyen, oradaki haksızlığı, hukuksuzluğu görebilen işçiler hayır dediği için zaten bu süreç bu şekilde oldu. Ben de hayır diyen insanlardanım, ben de yaşadığım 10 yıl boyunca mobinglere baskılara hayır dediğim için, boyun eğmediğim için süreç bu şekilde oldu.

Siz bankalardan kart vs. çıkartıyorsunuz. Promosyon hakkınızın olduğunu biliyor musunuz? Promosyon ödemesi yapıldı mı?

Bankaların sadece resmi evraklarını yapıyoruz. Promosyon hakkımız varmış,
ben bunu bilmiyorum, işveren tarafından da böyle bir promosyon 10 yıl boyunca hiç almadım. Hiç alan arkadaşımız da yok. Bunun bir hak olduğunu yeni öğrendim.

Buradan işçilere bir çağrınız var mı?

Böyle bir hakkımız varmış, biz bu haktan bi haberiz. Artık biliyoruz, bilmeyen işçi arkadaşlarımıza anlatıp işverenden talep edip alabiliriz.

Ne yapacaksınız bundan sonra, planınız var mı?

Ben 10 yıl boyunca çalıştım. Hiçbir şekilde baskıya mobinge boyun eğmedim, sessiz kalmadım. Tazminatsız işten çıkarıldım. Şu an yasa benim lehime, işe iade davamı açmak için hazırlanıyorum. Yasal süreci başlattıktan sonra da kapı önünde İşimi geri istiyorum talebi ile direnişe başlamayı düşünüyorum. 10 yıl emek verdiğim iş yerinden ben noter evrağı ile 25 maddeden çıkarıldığımı öğrendim. Bu haksızlığın hesabını soracağım. Çalıştığı iş yaptığı tüm kurumlara, şirketlere, bankalara MTM’yi teşhir edeceğim. Burada bir kadın işçiye mobing ve baskı uygulayıp, istifa etmeyi red ettiği için tazminatsız işten çıkardıklarını duyurmak istiyorum . Ben bu hukuksuzluğu, haksızlığı teşhir etmek istiyorum. Kamuoyuna, işçilere, emekçilere de çağrımdır.

Dayanışma ve desteklerini bekliyorum.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler