spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelİHTİYACI OLANLARLA SEPETİMİZİ BÖLÜŞÜYORUZ

İHTİYACI OLANLARLA SEPETİMİZİ BÖLÜŞÜYORUZ

“AZ TÜKET, İHTİYACI OLANLA BÖLÜŞ” DAYANIŞMA KAMPANYASINA  SEN DE KATIL!

Türkiye’de Covid-19 salgınının giderek daha fazla yayıldığı zor günlerden geçiyoruz.  Dünyada en yüksek hızda Türkiye’de yayıldığı görülen bu salgın sağlığımızı ve yaşamımızı ciddi oranda tehdit ediyor. Daha ilk ayında binden fazla sayıda insanımızı kaybettik, on binlerce vaka tanısı kondu. Bunca artan sayıda ölüm ve vakanın olması virüsün yapısından çok alınmayan önlemlerle ilgili kuşkusuz.

Devlet en başından beri esas sorumluluğundan kaçıp bireysel önlem ve sosyal izolasyon diyerek bütün yükü vatandaşın sırtına yüklemeye çalışıyor. Salgını fırsata çevirme hayaliyle halk sağlığını hiçe sayan akla, bilime, vicdana zarar adımlar atıyor. Açıklanan paketler ise yalnızca patronları ve geleceklerini koruyor, işçiler ekonomik çarkın dönmesi için ölüme terk ediliyor. Her gün virüse yakalanma riski altında kalabalıklar halinde iç içe çalışmaya zorlanıyor.

En son gündeme gelen torba yasa taslağı da ‘işten çıkarmalar yasaklandı’ diye kamuoyuna servis edildi ama gerçek bunun bir aldatmacadan ibaret ve patronları kurtarma hamlesi olduğudur. Salgın süresince patronların en çok başvurduğu yollardan biri işçileri ücretsiz izne çıkarmakken bu düzenlemeyle ücretsiz izin tamamen patronların keyfine bağlanmış oldu. Kanunun işçilere verdiği ücretsiz izni kabul etmeme hakkı elinden çalınmış olup, asgari ücretin yarısına razı olmaları istenmiştir. Şimdiden işten çıkarılanların sayısı 5 milyonu aşmış vaziyettedir. Bunca hukuksuzca işten çıkarma yaşanırken bir de işçilerin sendikal hakları rafa kaldırılmıştır.

İşçi sendikaları konfederasyonlarının güçlü ve örgütlü bir itiraz yükseltmemesi sonucunda işçiler aileleriyle birlikte kaçınılmaz olarak açlığa, sefalete ve ölüme sürüklenmektedir. Üyeleriyle dayanışmak yerine onların aidatlarıyla kampanyaya bağış adı altında milyonlarca lira kaynak aktaran Türk-İş ve Hak-İş sarı sendikacılık pratiklerine hız kesmeden devam etmektedir. DİSK ise örgütlü olduğu işyerlerinde halen şalteri indirmeyerek etkili bir mücadele yürütmekten geri durmaktadır.

Oysa esas mücadelemiz sağlık ve gıda gibi zorunlu olmayan sektörler dışında üretimin durması ve tüm işçilere devlet güvenceli ücretli izin tanınmasıdır. Bunlar hayata geçirilmediği gibi kimi sektörlerde işçiler zorunlu mesailere bırakılarak on beş saate yakın çalıştırılmaktadır. İnternet satışına geçen markalar, evlere servis yapan marketler, posta taşıma şirketleri, depo ve antrepocular, en ufak bir önlem almaksızın işçilere misliyle iş yükü yüklemektedir. Burada halkımıza büyük görev düşüyor; evde kalamayan işçilerin çalışma şartlarını daha da zora sokmamak için daha az tüketim!

İşçi, işsiz, genç, kadın, geçinemeyen milyonlar olarak bizler salgın günlerinde yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılama olanaklarını tümüyle yitirmekteyiz. Kira, fatura, banka borçları biriktikçe sofralarımızdan birer öğün eksiliyor, uykularımız, neşemiz kaçıyor. Ama şunu biliyoruz ki boğazımızdan kısmak zorunda bırakıldığımız, yoksulluk ve yoksunluk içinde yaşadığımız hayatlarımız kimseninkinden daha az değerli değil. Bizler birbirimizin umudu ve çaresi olma çabası içerisinde olursak, birbirimize kenetlenir, ekmeğimizi bölüşürsek yarına daha güçlü çıkmamızın imkânları doğacaktır.

Bu düşünceden hareketle,  işyerlerinde, mahallelerde tespit ettiğimiz ve bize ulaşan, salgın nedeniyle işini kaybetmiş işsizler, ekonomik dara düşmüş işçiler ve diğer ihtiyaç sahipleri için halkımıza çağrı yapıyor “AZ TÜKET, İHTİYACI OLANLA BÖLÜŞ” diyerek dayanışma kampanyası düzenliyoruz. Birikecek olan dayanışmayı ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacına göre gıda kolisi, market çeki ve benzeri şekilde ulaştırmayı planlıyoruz.

Çorbada tuzu olsun isteyenler;

  • ALO UMUT-SEN hattını arayarak,
  • Sosyal medya hesaplarımıza doğrudan mesaj atarak
  • Koordinasyon merkezlerimize gelerek bize ulaşabilirler.

Bizimle telefon veya sosyal medya üzerinden iletişime geçenlere katkı sunabilecekleri yollar hakkında gerekli bilgi verilecektir. #SepetiBölüş diyenler, gıda kolisi hazırlayıp getirmek isteyenler temsilciliklerimize başvurabilirler. Bu kampanya az çok demeden herkesin desteğiyle ve içinde olmak isteyen herkesin emeğiyle yürütülecek bir kampanyadır. Haydi salgınla mücadeleye ihtiyacı olanla dayanışmaya…

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Alo Umut-Sen: 0552 286 56 36

Twitter: Umut_Sendikasi

Facebook: guvencesizlersendikasi

Instagram: umutseningucundur

ADRESLERİMİZ

İstanbul Koordinasyon Merkezi: 

Osmanağa Mah. Gençlik Sk. No: 5 Kat: 3 Kadıköy / İstanbul

İzmir Koordinasyon Merkezi:

1441 Sk. No: 11 D: 8 Alsancak / İzmir

Gebze Koordinasyon Merkezi:

Hüseyin Demir İş Merkezi Kat:1 Çarşı-Gebze / Kocaeli

Çerkezköy Koordinasyon Merkezi:

Gazi Osman Paşa Mahallesi Sezer Sokak No:11/13, 59500 Çerkezköy / Tekirdağ

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler