spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelÖzgür Boza Okulları temizlik işçisi ile röportaj: İşçinin parasını gasp etmesinler

Özgür Boza Okulları temizlik işçisi ile röportaj: İşçinin parasını gasp etmesinler

Özgür Boza adında bir sermayedar  tarafından “Köy Enstitülerinden ruhuyla” kurulan Özgür Boza okullarında öğretmenler ve temizlik işçileri aylardır maaşlarını alamıyor. Okulun Köy Enstitülerinden çok hak gasplarıyla yan yana anıldığı ise aşikar. Ekim 2018’de bu okulda işe başlayan ve 8 aydır maaşını alamayan bir temizlik işçisiyle yaşadıkları sürece dair bir röportaj gerçekleştirdik. Sizlerle paylaşıyoruz;

Soru-1-İşe ne zaman başladınız ve işten çıkana kadar neler yaşandı?

-2018 6 Ekim’de işe başladım.  Mart ayına kadar düzenli  bir şekilde paramı aldım. Mart’tan sonra hep uzatmalı işte gecikmeli parça parça birkaç kez yatırdılar ondan sonra hala bugüne kadar maaş alamıyoruz. Taşeron şirket kendini çekti. Belli bir zaman sonra biz iş durdurma eylemi yaptık. Sonra bekleyin bekleyin dediler, “şu gün verilecek bugün verilecek çarşambaya cumaya bugünü yarını haftaya” her gün bizi böyle oyaladılar. Parça parça birkaç kere aldık. Maaşımızın sadece bir kısmını alabildik yani hep gecikmeli ve hiçbir zaman tam maaş değil. Taşeron Haziran’da okulun projesini bıraktı. Haliyle onlar bizim paramızı vereceklerini söylediler ama onlar da parçaladılar. Hala oradan da alamıyoruz. Parça parça aldık ama az bir meblağ kaldı. Haziran’dan sonra okulun kendi bünyesine geçtik. Bize söz verildi taşerondan ne kadar para alacaksanız o kadar para alacaksınız mesailerle birlikte, yol parasıyla birlikte. Temmuz’un 7’sine kadar 1 ay çalışın dediler, ondan sonra konuşacağız dediler. Temmuz’un 7’sinden sonra hiçbir gelişme yok, Hiçbir konuşma yok. Hiçbir konuşma yapılmadı. Teker teker gidip soruyoruz işte ne zaman verilecek ne olacak devam edelim mi etmeyelim mi derken çıkanlar oldu. İş bulan çıktı. İş bulmayan da devam etti. Yaz boyu bu şekilde ne para alabildik ne söz verdiler.

Soru-2-Özgür Boza bu süreçte sizi nasıl oyaladı?

-İlk başta bir toplantı yaptı bu olaylarla ilgili Mart’ta maaşlar yatmamaya başlayınca. Öğretmenler, temizlik işçileri çaycısından tut hepimiz. Dedi ki “yani benim herhangi bir şekilde kaçma gibi bir niyetim yok. Gerekirse size dedi arabamı satarım evimi satarım yine sizin paranızı veririm” dedi. Beni iki hafta idare edin dedi. Bugün Ekim’in 10’u, Mart ayından itibaren üzerinden geçen zamana bakın. Biz onu ne kadar idare etmişiz. İki hafta dedi Mart’ta düşünün yani. “Ben kaçmıyorum” dedi “Ben buradayım” dedi ama hiçbir şekilde hakkımızı vermedi. Bekliyoruz hala maaşımız ne zaman yatacak diye. Sonuçta bir açıklama yapmıyor, verip vermeyeceğini söylemiyor. Hep bekleyin vereceğim diyor.

Soru-3- Sizce süreç bundan sonra nasıl ilerleyecek?

-10 kişiyiz temizlik işçileri olarak. İçimizden her birimiz iş bulanlar çıktı. Hala çalışan 2-3 arkadaşımız var. Onlar da bugün yarın çıkıyorlar. 150 lira para yatırmışlar dün temizlik işçilerine dursunlar diye. Böyle bir rakam çok gülünç bir rakam. Bize de kendi bünyesinde çalıştığımız sürece 1,5 Bin Lira yatırdılar. 3,5 4 Bin Lira alacağımız var yol parası ve mesailerle birlikte. Hiçbir gelişme yok, bir haber yok. En son bu cumaya 11 Ekim’e söz verilmiş arkadaşlardan aldığım duyuma göre. Yarın olaylar ne olacak bilemiyorum ama hiç zannetmiyorum verileceğini. Bırakanlar çok. Öğretmenler de işi bırakıyor. Başka öğretmenlerle çalışıyor bu sefer. Yeni öğretmenleri çağırıyorlar yerini doldurmak için. Hep böyle başkalarıyla çalışa çalışa yerini dolduruyorlar. Temizlik işçileri de aynı şekilde. Yeni insanlar işe alıyorlar ama onlar da parasını alamıyor. Tabi kimse vekil olmuyor. Arkadaş getir diyor mesela artık vekil olmuyorlar çünkü maaş vermiyor. Yabancı, bilmeyen gelip çalışacak. O da gelecek çıkacak, öbürü gelip çıkacak bu şekilde devam ediyor. Net bir cevap gelmiyor bizi oyalıyorlar. Devamlı aynı şekilde gidiyor. Sonu ne olacak bilemiyorum. Çıkan öğretmenler de baya. Avukata verenler var. Biz şuan vermedik ama düşünüyorum vermeyi. Hem taşeronu hem okulu. Alacağımız var 3-5 lira bırakmak istemiyorum. Zaten mağdur ettiler bizi. Biz onları idare ettik, onlar bizi idare edeceğine biz onları idare ettik. Benim onları idare edecek lüksüm yok ki. Tek bir maaşla çalışıyorum iki çocuk geçindiriyorum. Onların beni idare etmesi lazım ama hiçbir şekilde olumlu bir cevap gelmiyor. Olumlu bir şey olacağını da zannetmiyorum yani çünkü gidişatı kötü. Son dönemde ne olur bilemiyorum ama duyduğuma göre pek de iç açıcı şeyler yok. Hiçbir arkadaşıma da tavsiye etmeyeceğim orayı. Para vermediği sürece neden arkadaşlarıma tavsiye edeyim. Ben  tekrar gitmeyi düşündüm. Düzenli olarak verseydi paramı giderdim ama söz veriliyor yapmıyor. İlk başta okul açıldığında çok şatafatlı yemekler verildi, partiler düzenlendi, her hafta işte parti, kokteyl okulu tanıtmak için. Onları yapana kadar işçinin parasını versin öyle onları yapsın. Okul açtı Maltepe’de, kapattı iki ay içinde. Öyle bir borçlandı zaten anladığım kadarıyla.

Soru-4-Taşeron şirket DETAY1’den de alacağınız var. Bu süreç nasıl ilerledi?

-Taşerona devamlı arama yaptık. Eylül’ün 5’inde tamamen paralarınızı alacaksınız dediler. Eylül’ün 5’i geldi ufak bir meblağ yatırdılar. Sonra hepsini yatırmadılar. Bu sefer 23’ü diye söz verdiler. 23 Eylül geldi tekrar az bir meblağ yatırdılar ve şuanda da telefonlara cevap verilmiyor.  Bir önceki ödemeyi de whatsapp grubunda avukata vereceğiz dedik diye yaptılar zaten.  O zamandan beri de haber yok.

Soru-5-Halen orada maaş alamadan çalışan temizlik işçileri ne durumda?

-Oradaki arkadaşlar maaş almadan geçinmeye çalışıyor. Ondan bundan borç alıyorlar. Zaten onlar da son safhasına gelmiş, patlamak üzereler. Başka iş de yok. İş bulsalar zaten çıkacaklar. Piyasa da kötü. Beklemenize gerek yok diyebilirler. Belli bir zaman sonra toparlanacağım veya da kapatacağım okulumu desinler, bir şeyler desinler yani. Bu böyle gitmez. Arkadaşlarımız da sonuçta orada mağdur oldular, biz de mağdur olduk.

Soru-6-Maaşlarınız ödenmemeye devam ederse temizlik işçileri olarak ne yapmayı planlıyorsunuz?

-Çıkan arkadaşlarla beraber kalan paramız için avukatlık olacağız, başka çaremiz yok. Benim zaten ufak bir meblağ alacağım var ama ufak veya fazla bir şekilde hakkımızı istiyoruz yani. Boşuna bizi oyalamasalardı orada. Zamanında söyleselerdi gidin kendinize iş bulun diye. İdare edebiliyorsanız idare edin 10 güne kadar bir şeyler olacak dediler hep. Dönemsel dönemsel işçiler çıkmaya başladı sonra işte

Herkes alnının teriyle kazandığı parayı alsın isterim. Bilemiyorum Allah onların da yardımcısı olsun ama işçinin parasını gasp etmesinler yani.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler