Ana Sayfa Derleme Hindistan, İran, Kanada... Dünyanın her köşesinde işçiler hakları için mücadele ediyor

Hindistan, İran, Kanada… Dünyanın her köşesinde işçiler hakları için mücadele ediyor

 ANGANWADI SAĞLIK İŞÇİLERİ KAZANDI

Anganwadi victory

Geçtiğimiz hafta Hindistan hükümeti grevdeki onbinlerce sağlık işçisinin ücretlerine % 90 oranında zam yapılacağı sözünü verdi. Bu önemli bir kazanım ve sokaklarda kendiliğinden yapılan gösterilerle kutlandı, ancak Anganwadi İşçi ve Hemşire Yardımcıları Sendikası hükümetin önceki sözlerini tutmaması nedeniyle greve son vermeyeceğini açıkladı. Sendika hem ücret artışı sözünün yasal geçerlilik kazanarak resmi gazetede yayınlanmasını hem de ödenmemiş ücretlerin tamamının ödenmesini istiyor. Sosyal Sağlık Aktivistlerine bağlı işçiler de ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle örgütlenmeye başlıyor.

İRANLI İŞÇİLERDEN SINIF DAYANIŞMASI ÇAĞRISI

Haft Tapeh workers

Haft Tapeh Şekerr Kamışı İşçileri Sendikası, IUF (Dünya Gıda, Çiftlik ve Otel İşçileri Sendikası) 27. Dünya Kongresinde bütün işçileri ve emek örgütlerini İran’daki işçi hakları ihlallerini ve üyelerine yönelik baskı ve tutuklamaları kınamaya çağırdı. Sendika üyesi işçilerin onurlu bir mücadele tarihi var ve patronlar ve hükümetin saldırısına hedef oluyorlar. Sendika, bütün işçileri patronların, kapitalist şirketlerin ve hükümetlerinin saldırılarını püskürtmek için birlikte hareket etmeye çağırıyor. Bunun en etkin yolu ise uluslararası ölçekte örgütlenmek ve birleşik eylemler örgütlemek. Bu arada hapiste açlık grevinde bulunan öncü işçi Reza Shahabi’nin sağlık durumu da kötüleşiyor.

RANA PLAZA SAHİBİNE HAPİS CEZASI

rana plaza survivors 2013 yılında çöken ve 1.100’den fazla konfeksiyon işçisinin öldüğü Rana Plaza’nın sahibi Sohel Rana, geçtiğimiz hafta servetini devlet makamlarından gizlemek suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sohel işçi ölümleri nedeniyle de hapis cezası talebiyle yargılanıyor. Bu ceza Nisan 2013’teki katliamın kurbanları ve aileleri için de bir kazanım. Bangladeş’in konfeksiyon sektörü düşük ücretler, ağır çalışma koşulları ve işçi örgütlenmelerine yönelik baskılarla biliniyor.

İŞÇİLER KÜRESEL HAVACILIK HİZMETLERİ ŞİRKETİNE KARŞI

swissport strike

Kanada’nın Toronto kentindeki uluslararası hava aktarma merkezinde çalışan 700 Swissport hava işçisi Temmuz sonundan bu yana grevde. Swissport dünyanın en fazla aktarma merkezi ve düşük maliyetli havayolu üssüne sahip küresel yer hizmetleri sağlayıcısı. Grevin sebebi ücretler ve çalışma koşullarıının iyileştirilmesi. İşçiler uzun süredir insanca yaşanabilir bir asgari ücret için mücadele ediyordu. Swissport’un büyüklüğü ve kapsama alanı düşünüldüğünde Kanadalı işçilerin daha iyi çalışma koşulları için mücadelesi dünyanın her yerindeki havacılık işçilerini olumlu etkileyecek. Dünyanın pek çok yerinde Toronto işçileri ile dayanışma eylemleri yapıldı. Bütün Swissport işyerlerinde birleşik grevlerin örgütlenmesi ise işçilerin gücünü güç katacak en etkili strateji olacaktır.

SIĞIR ÇOBANININ ÖLÜMÜNDEN GASPEDİLEN ÜCRETLER SKANDALINA

gregory dunn Geçtiğimiz hafta kuzey Avustralya’da Gregory Dunn adındaki 88 yaşındaki sığır çobanı bir Aborijin, ücretinin nasıl gaspedildiğini anlatacağı mahkemesinden birkaç gün önce öldü. Gregory’nin davası Queensland eyalet hükümetine karşı 3.500 Avustralya yerlisinin onyıllardır süren mücadelesinin bir parçasıydı. 18. ve 19. yüzyıllarda Aborijinlerin köle olarak çalıştırılmasından kaynağını alan Gaspedilen Ücretler davası, yerli işçiler ve onlarla dayanışma içindeki aktivistler tarafından onyıllardır sürdürülüyor. Aborijinlerin sistematik olarak mülksüzleştirilmesi ve sömürüsü, Avustralya’nın 1788’de sömürgeleştirilmesinden bu yana devam ediyor.

GAZETECİLER SİYASAL MÜDAHALECİLİĞE SON DEDİ

KBS MBC vote for general strike Güney Kore’de devlet televizyonları KBS ve MBC’de çalışan gazeteciler, yönetimin müdahaleciliğine karşı 4 Eylül’de genel greve gitme kararı aldılar. Benzerine pek rastlanmayan bu grevde işçiler, kamu yayıncılığının doğruluk ve itibarına zarar vermekle suçladıkları yönetimin ve müdürlerin istifasını istiyor. Bu grev, eski devlet başkanı Park Geun-hye ile Samsung başkan yardımcısına karşı yapılan yolsuzluk karşıtı kitlesel eylemlerin bir devamı olarak görülebilir.

Kaynak: Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL)

Çeviren: Nilgün Güngör

guvenlicalisma.org

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler