Yalova’da maden ocağı 30 yıl sonra tekrar açıldı!

0

Yalova Safran Köy’ün Karatepe bölgesinde 3 çocuğun yaşımını yitirmesiyle kapatılan maden ocağı, yıllar sonra tekrar açılmaya çalışılıyor.

Yalova Safran Köy’de 90’lı yıllarda kurulan maden sahasında bundan 30 yıl önce 3 çocuk düşerek hayatını kaybetmişti. Kömür madeni bugüne dek kapalıyken 1 ay önce sessiz sedasız tekrar faaliyete geçirildi.

Cerrattepe, Kazdağları, Kirazlıyayla, Ayder ve daha onlarcası yağma ve işgal ile sermayeye peşkeş çekiliyor. Şimdi sıra Safran Köye geldi. Karatepe mevkiinde on iki dönümlük alanda bir tarafta kamyonlar hızla çalıştırılırken bir taraftan da yüksek binalar yükseliyor.

Bu aceleye anlam veremeyen Safran Köyü halkı da çevre ve halk sağlığının korkunç boyutlarda tehlikeye girmesi sebebiyle olaya tepkili. Maden sahasının tekrar açılmasıyla çevredeki tarım arazilerinde kaymalar meydana geldi, arazi fiyatları ise düştü. “Safran Köy’de Kömür Ocağına Hayır!” diyen halk, köyün havasının, doğasının yok olacağı için öfkeli.

“Sağlıklı bir yaşam ve gelecek için sadece köylü, mahalleli değil, herkes, herkes bu ocağa karşı durmalı.” diyerek Yalova halkı herkesi bu yağmaya karşı ses çıkarmaya, Safran köyle dayanışmaya çağırıyor!

Share.

Comments are closed.