Migros’ta koronavirüs önlemi: İşçiler günde 12 saat çalışmaya zorlanıyor!

0

Migrosta işçiler canları pahasına çalıştırılmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını devam ederken süreçte en çok tehlike altında olan işçiler arasında market çalışanları yer artıyor. Sokağa çıkma yasaklarının uygulanması ile birlikte artan yoğunluğa rağmen işçiler günde 12 saat çalışmaya zorlanıyor. Bağışıklık sistemleri çökmeye başlayan işçiler Migros’un  salgın başladığında müşterileri korkutmamak için bilinçli olarak maske dağıtmadığını ve önlem almadığını da dile getirdi. 

Konu ile ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan Migros işçisi şunları söyledi:

ÇALIŞMA SÜRELERİ ARTTIRILDI

Mağaza çalışanları olarak en büyük sıkıntılarının çalışma saatlerinin artması olduğunu dile getiren Migros çalışanı, ilk sokağa çıkma yasaklarından sonra 45 saatlik çalışma sürelerini doldurmak için personele günde 10 saat çalışacaklarının söylendiğini paylaştı. Fakat çalışma sürelerinin kademeli olarak arttırıldığını söyleyen çalışan, “İş yoğunluğundan dolayı bu kadar çalışamayacağımızı ifade ettik ama bunun karşılığını alamadık. Çoğu çalışanın yoğun tempoda çalışmaktan dolayı bağışıklık sistemi çökmeye başladı. Virüs kapma riskimiz arttı” diye belirtti.

İlan edilen son 4 günlük sokağa çıkma yasağından önce çalışma saatlerinin 12 saate çıkarıldığı bilgisini veren market çalışanı, Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre çalışma saatlerinin 11 saati aşmaması gerekliliğinden hareketle bağlı oldukları sendikaları üzerinde baskı kurduklarını ve bunun düzeltilmesini istediklerini ifade etti.

Çalışan, “12 saat çalışmanın yanlış olduğunu ve bu şartlar altında daha fazla dayanamayacağımızı dile getirdik. Sendika 11 saat çalışma olacağını söyledi. 8 buçuk saatlik normal çalışma sürelerimiz bile bu yoğunluktan dolayı çok fazla bunun düşürülmesini istiyoruz” dedi.

MASKE VERİLMEDİ

Virüs ilk yayılmaya başladığında müşterilerde panik havası ve korku yaratmamak için kendilerine maske verilmediğini söyleyen çalışan, bu yönlü talepleri üzerine mağazalarda siperlikler dağıtıldığını, ancak bu siperliklerin de güvenli olmayıp solunum yollarının açık kaldığını kaydetti. Talep ettikleri maskeler ise, ancak Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinden sonra ise dağıtılmaya başlandı.

FİZİKİ MESAFEYİ KORUMAK

Her ne kadar kendi çabalarıyla tedbir almaya çalışsalar da mağaza içlerinde fiziki mesafeyi koruyamadıklarından yakınan çalışan, “Kasadayken kalabalıktan dolayı çoğu müşteri sosyal mesafeye uyamıyor. Biz de yemekhanelerimiz küçük olmasından kaynaklı uyamıyoruz. Molalarımızı bundan dolayı dışarda yapmak zorunda kalıyoruz. Burada birinin virüs kaptıktan sonra diğerlerine bulaştırmama gibi bir seçeneği yok” diye belirtti.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

Share.

Comments are closed.