gününde

Metro inşaatında ölen iki emekçi için iddianame hazırlandı

0

İstanbul Dudullu- Bostancı Metro hattında bulunan Ümraniye metro inşaati şantiyeside geçen sene Kasım ayında meydana gelen göçük sonucunda çevresinde bulunan sitenin güvenlik kulübesi de göçük altında kaldı. Kulübenin içinde bulunan iki güvenlik görevlisi ise göçük altında can verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame ile 16 kişi hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kurtarma ekibi iki saat gecikmişti

Geçtiğimiz sene Kasım ayında Ümraniye metro inşaati şantiyesinde bir göçük meydana geldi. Şantiye çevresinde bulunan sitenin güvenlik kulübesi de göçük altında kaldı. Güvenlik kulübesinde bulunan iki güvenlik emekçisi Mehmet Altun ve Güray Halat ise göçük altında can verdi. Olay üzerine inceleme yapan İBB Mevlüt Uysal göçük ile ilgili “zeminin hareketlerinden kaynaklı olabilir” açıklaması yaparken, çevre sakinleri ise “kurtarma ekiplterinin iki saat geciktiğini söyledi.

16 kişi asli kusurlu bulundu

ETHA’da yer alan habere göre, olaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporuna da yer verilen iddianamede, metro inşaatının yüklenici Firmanın Proje Müdürü Hacı Mustafa Yurt, Proje Müdür Yardımcısı Rıfkı Töremez, Jeoteknik Şefi Ali Ferhat Ağmış, Tünel Şefi Taner Kalakçı, Depo Sahası Şefi Vahit Çolak, Metro İnşaatının Alt Yüklenici Firmasının Proje Müdürü Haluk Ulutaş, Tüneller Şefi Hasan Baştar, Kısım Şefi Necmi Mercan, Depo Sahası Şefi Mustafa Kızıldağ ile Metro İnşaatının Müşavir Firmasının Proje Müdürü Naim Mesut Tüzün, İnşaat Kontrol Amiri Metin Bilgin, Jeoteknik Değerlendirme Şefi İlke Kır ve aynı firmada Tünel Şefliği görevini paylaşan Özer Aydemir, Oytur Keçecioğlu, Serkan Vural ve Umut Terzi’nin göçük olayının meydana gelmesinde asli kusurlu oldukları belirtildi. Aynı bilirkişi raporunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında görevli 5 kişiye de tali kusur atfedildiği kaydedilen iddianamede, bu kişilerle ilgili Memur Suçları Soruşturma Bürosunca ayrı soruşturma yürütüldüğü bilgisi verildi. İddianamede, bu kapsamda 16 şüphelinin “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan ikişer yıldan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Hazırlanan iddianame, gönderildiği Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüpheliler ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

Share.

Comments are closed.