gününde

Kadınlara ‘kendinizi size şiddet uygulayan erkeğin yerine koyun’ semineri!

0

Edirne’de İlhan Koman Parkı’nda yer alan Emer Pazarı kadınlarına belediye tarafından öfke kontrol semineri verildi. Evde, iş yerinden, sokakta erkeklerin ‘öfkesine’ dur durak bilmeden maruz kalan kadınların ‘daha fazla susturulması’ için bir de seminer düzenlenmesi pes dedirtti.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi Personeli Uzm. Psikolojik Danışman Esra Selvi tarafından; kadınlar, günlük yaşamda yaşadıkları sorunlar karşısında nasıl davranış sergilemeleri gerektiği konusunda adeta ‘eğitime’ tabi tutuldu. Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde konuşan Selvi, iş, aile ve sosyal ilişkilerin nasıl etkili iletişim kurulması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı.

Empati kurma, etkili iletişim, beden dilli, öfke kontrolü, stres yönetimi, zor durumla başa çıkma yöntemleri ve tükenmişlik sendromu hakkında bilgiler veren Selvi, “Size yanlış gelen birçok davranışa ve olaya şahit olabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısı ile bakmaya çalışın. Karşınızdakilerin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamaya ve kısmen de olsa hissetmeye çalışın. Sosyal hayatta herkes bir maske takar. Kişileri tanıyabilmek için maskelerin ardına bakın. İnsanlar kendilerini seven insanları sever ve onlara güvenir. İnsanları sevin” dedi. Selvi, öfke kontrolü sağlayan insanların günlük yaşamlarında daha az sorun yaşadıkların iddia etti.

Öfke kontrolü sağlayan insanların günlük yaşamlarında daha az sorun yaşadıklarını söyleyen Uzm. Psikolojik Danışman Esra Selvi’ye, böyle seminerleri öfke, cinnet durumları arkasına saklanıp kadınlara şiddet uygulayan, her yıl binlerce kadın katlederek durumu cins kırımına vardıran erkeklere uygulaması gerektiği konusunda bir hatırlatma yapıyoruz. Kadınlar uğradıkları psikolojik ve fiziksel şiddete karşı öfke ile karşı durmadıkları, bu konuda desteklenmedikleri ve güçlendirilmedikleri için şiddete uğruyor, katlediliyor. Bu ortamda bir de kadınlara ‘susun, kendinizi size şiddet uygulayan erkeğin yerine koyun demek, celladının bıçağına kafanı uzat demekten farksızdır.

 

Share.

Comments are closed.