İşçi Sendikalarını İşveren Temsilcileri Yönetiyor!

0

Sarı sendika bile diyemeyeceğimiz adeta bir işveren sendikası haline gelmiş olan Türkiye Maden-İş Sendikası, işçilerin öz-örgütlülüğüne ve mücadelesine engel olan yönetim anlayışıyla işverenle beraber delege seçimlerini engelleyerek masa başında belirledikleri delegeler ve bürokratların katılımıyla 11. Genel Olağan Genel Kurul’nu 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Ankara’da yaptı.

Kurul’da tüzük değişikliği ile yönetim listesini 7 kişiden 5 kişiye düşüren Türkiye Maden-İş Sendikası; Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Başkan Yardımcısı Şeref Zeyrek, Genel Sekreter Tamer Güçükgencay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri  Hasan Hüseyin Gürbüz’ün yeniden atanacağı sözde seçime gidecek.

Sendikanın 2011 yılındaki genel kurulunda genel başkanlığa getirilen Nurettin Akçul’un Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını kaybettiği katliamın meydana geldiği Eynez ocağının eski sahibi Park Teknik’te çalıştığı ve patron adına maden işçileriyle Toplu İş Sözleşmesi yapmak için görevlendirildiği 2015 yılında belgelenmişti.

Sendika’nın 2015 yılındaki genel kurulunda ise Eski Maden-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay genel sekreterliğe getirilmişti. Küçükgencay, Soma’da yaşanan katliamda 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından işçilerin tepkisi nedeniyle sözde istifa etmiş sonra vazgeçip mahkeme kararıyla yeniden yönetime girmişti.

Soma katliamının sorumlularından olan yöneticilerin katliam sonrası üste mertebelere çıkarılması ve yerlerinin sağlamlaştırılması “sarı sendikacılığın” patronlarla nasıl köklü bağlara sahip olduğunu, memleketin en güvenceli, konforlu mesleği olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

İşçileri bastıran, köleleştiren bu şebekeleşmeye karşı işçi sınıfının mücadele ilkeleriyle işleyecek, doğrudan maden ocaklarında kazma sallayan mekanize şiltleri, devasa makineleri ve araçları kullanan işçilerin söz ve karar sahibi olduğu, üretenin yöneten olacağı Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın tarihi misyonunu hatırlatmayı borç biliriz.

Share.

Comments are closed.