Direnişçi Uyum/Makro ve Real işçilerine özel güvenlik saldırdı!

0

Uyum, Makro ve Real Market direnişçileri alacakları için bugün İstanbul’da üç farklı iş yerinde kasa kilitleme ve basın açıklaması eylemleri gerçekleştirdi. Metro ve Migros mağazalarını direniş alanına çeviren işçiler,  Starcity AVM binası önünde basın açıklaması yapmak isteyince özel güvenliğin saldırısına uğradı!

Hileli iflasla işlerine son verilen ve bir yılı aşkın süredir direnen Real Market işçileriyle yaklaşık son iki aydır bilikte mücadele eden Uyum/Makro işçileri, geçtiğimiz günlerde Migros patronlarından tüm alacaklarının bir hafta içerisinde verileceğine dair söz almıştı. Patronlar verdikleri sözde durmayınca işçiler tekrar direnme kararı aldı.

Direnen işçiler Nakliyat İş Sendikası ile birlikte bugün ilk olarak Yenibosna 3M Migros mağazasında kasa kilitleme eylemi yaptı. “Migros paramızı vermediği için ödeme yapamıyoruz” deyip aldıkları ürünleri kasada bırakan işçiler, sloganlarla seslerini duyurmaya çalıştı, alışveriş yapan müşterilerden Migros’u boykot etmelerini istedi.

Eylemin ardından servislerle Güneşli Metro Market’e  giden işçiler, normal müşteri olarak girmek istedikleri mağazaya özel güvenliklerin engellemeleri yüzünden giremedi.  Mağaza girişi önünde açıklama yapan işçiler,  maruz kaldıkları ayrımcılığı ve  Metro’nun riyakar yüzünü teşhir etti.

Direnişçilerin bugünkü son eylem yeri ise Bahçelievler Starcity AVM 5M Migros oldu.  Mağazada kalabalıklar içerisinde büyük ilgiyle izlenen kasa kilitleme eylemleri bittikten sonra, işçiler AVM binası önünde basın açıklaması yapmak isterken özel güvenliklerin saldırısına uğradı. Kenarda bekleyen sivil polisler ise jop, yumruk, tekme ile işçilere saldırıp yaralayanlara müdahale etmek yerine  bir süre saldırıyı seyretti.  

İşçiler tüm engellemelere ve saldırılara karşı Starcity AVM önünde de basın açıklamasını gerçekleştirdi. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen işçiler, talimatla kendilerine saldıran özel güvenlikleri şikayet etmek için Yenibosna İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. 

Fiili meşru direniş sergileyen, kararlılık ve cesaretle mücadele eden Uyum/Makro ve Real Market işçilerinin yanındayız. Mücadeleleri mücadelemizdir.  

Share.

Comments are closed.