gününde

Birleşik Metal-İş: “DİSK’in, o parlak ve şanlı günlerine dönmesi en büyük temennimizdir.”

0

Birleşik Metal-İş Sendikası, bağlı olduğu konfederasyon olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’in kuruluşunun 51. yılına ithafen “DİSK, işçi sınıfının pusulasıdır!” başlığıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “‘Faşizme Geçit yok’ eylemlerini gerçekleştiren DİSK’in, o parlak ve şanlı günlerine dönmesi en büyük temennimizdir.” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfedesyonu’nun (DİSK) 51. kuruluşu yıldönümü dolayısıyla konfederasyona bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Birleşik Metal-İş’in Bilecik Bölge Temsilcisi Recai Büyükbeyhan’ın yaptığı açıklamada, DİSK’in Kuruluş Bildirgesi’nde yer alan“Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir” cümleye vurgu yapıldı.

1977 yılında Kemal Türkler’in DİSK Başkanlığı’ndan ayrılması ve ardından 1979’da Maden-İş Sendikası’nın DİSK’ten ihraç edilmesiyle başlayan ve artarak devam eden konfederasyon içindeki olumsuz sürecin, hala devam ediyor olmasının verdiği endişeden söz edildi.

Birleşik Metal-İş’in “DİSK, işçinin pusulasıdır!” başlığıyla yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle:

DİSK, İŞÇİ SINIFININ PUSULASIDIR!

DİSK’in kuruluşunun 51. Yılını ilk günkü heyecan ve coşkuyla idrak etmekteyiz. Bilindiği gibi DİSK’in 1 numaralı kurucu sendikası Maden-İş’in devamı olan Birleşik Metal-İş Sendikamız, DİSK ilkelerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de yılmaz takipçisi olmaya devam edecektir.

DİSK işçilerin ekonomik ve demokratik mücadele örgütü olarak ülkemizde, sermayeden ve devletten bağımsız, demokratik sınıf ve kitle sendikacılığını temsil etmek amacıyla kurulmuş ve yıllar boyunca bu yolda ilerleyerek işçi sınıfı mücadelesine çok büyük kazanımlar sağlamıştır.

Türkiye işçi sınıfı mücadelesine altın harflerle yazılan büyük ve şanlı 15-16 Haziran direnişlerini, 1 Mayısların Taksim Meydanı’nda kitlesel olarak kutlanmasını, DGM direnişlerini, “Faşizme Geçit yok” eylemlerini gerçekleştiren DİSK’in, o parlak ve şanlı günlerine dönmesi en büyük temennimizdir.

Kuruluş Bildirgesinde “Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir” cümlesiyle genel felsefesini ortaya koyan DİSK’e ve bu kimliğe sahip çıkan bağlı sendikalara, bugün ülkemizde yaşananları dikkate aldığımızda, kuruluş günlerinde olduğundan çok daha fazla görev düştüğü ortadadır.

DİSK’in 1967 yılındaki bu tespitlerinin bugünlerde de benzer bir görünüm arz ettiğini dikkate alırsak DİSK’in doğrularının aynıyla geçerli olmakla beraber bugün itibariyle hayata geçirme ve ilkelere sahip çıkma anlamında bazı sıkıntılar yaşandığını da görüyoruz.

Ne yazık ki 1977 yılında Kemal TÜRKLER’in DİSK Başkanlığı’ndan ayrılması ve ardından 1979 yılında Maden-İş Sendikası’nın DİSK’ten ihraç edilmesi ile başlayan bu olumsuz sürecin bazı dönemsel kesintilerle de olsa devam etmesi bizleri endişelendirmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır.

İşçi sınıfının bugün yaşadığı sorunlarla mücadele edebilmek sadece DİSK’in 1 numaralı kurucu Genel Başkanı Kemal TÜRKLER döneminde olduğu gibi DİSK’i DİSK yapan anlayış ve ilkeleri hayata geçirebilmekle mümkün olacaktır.

Bu nedenle DİSK’in 51. Kuruluş Yıldönümünde, kuruluş bildirgesinde vurgulananları ve yükseliş dönemindeki anlayış, ilke ve değerleri tüm topluma bir kez daha hatırlatmayı bir görev biliyoruz.

Aynı eski günlerde olduğu gibi DİSK’in sınıf siyasetine ve kitlesel bir güce kavuşması için özellikle Kemal TÜRKLER’in başkanlığındaki mücadeleci gücüne kavuşması adına Birleşik Metal-İş sendikası olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzun kamuoyunca bilinmesini istiyoruz. Saygılarımızla.

Share.

Comments are closed.