20 yaş altına idari izin yalanı!

0

4 Nisan 2020 itibari ile koronavirüs salgınına yönelik yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 65 yaş üstü yurttaşların 22 Mart itibari ile sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bu yasağa ek olarak ise 20 yaş altı kesiminde sokağa çıkması 4 Nisan itibari ile yasaklandı. Resmi verilere göre 5-17 yaş arası 720 bin, kayıt dışı çalışma ve 17-20 yaş arasını da dahil edince 4 milyona yakın çocuk işçi mevcut.

4 Nisan itibari ile gelen ek tedbirler kapsamında 20 yaş altı kesimin de sokağa çıkması yasaklandı. Çalışmak zorunda bırakılan 20 yaş altında çocukların durumuna dair ise Süleyman Soylu açıklama yaptı. Açıklama da 20 yaş altının çalıştıkları yerler tarafından idari izinli sayılacağını söyledi.

Kayıt dışı çalışmak zorunda olan çocuklar için hiçbir açıklama ise yapılmadı. Ancak Süleyman Soylu’nun açıkladığı uygulama kayıtlı çalışan 20 yaş altı için bile uygulanmıyor. Çalışmak zorunda olan çocuklara iş yerlerinden “Çalışma Belgesi” düzenleniyor ve günlük mesailerine devam ediyorlar.

Share.

Comments are closed.