Ana Sayfa Güncel Zonguldak direnişe hazırlanıyor: Özelleştirme sonumuz olur!

Zonguldak direnişe hazırlanıyor: Özelleştirme sonumuz olur!

TBMM Genel Kurulu’na gelecek olan Torba Yasa Tasarısı’nın Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) uhdesinde bulunan maden sahalarının ruhsatlarının bölünerek ihale etmesinin önünü açan 58’inci maddesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası yasanın torba yasadan çıkarılmasını, aksi halde eylemlere başlayacaklarını duyurdu. Zonguldak’da iktidar partisi dışında kalan tüm parti ve sivil toplum kuruluşları kömür madenlerinin özelleştirilmesinin önünü açan torba yasaya karşı açıklamalarda bulunuyorlar ve bu yasanın geri çekilmesini talep ediyorlar.

“TTK’nın tek bir çakıl taşının bile özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz”

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ve şube başkanları, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde maden işçileriyle bir araya geldi. Maden ocağı girişinde işçilere hitap eden Demirci, TTK’nın işletmelerini parçalayarak ruhsatı ile birlikte özelleştirmenin yolunun açıldığını söyledi. TTK’nın bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Başkan Demirci, şöyle dedi:

Soma,Ermenek,Kozlu…hesabını kim verecek?

Genel Maden İşçileri Sendikası kabul edilen torba yasa üzerine başkanlar kurulunu gerçekleştirdi.Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 58. madde tasarıdan çıkartılana kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi. Yapılan değişimin özelleştirmenin önünü açmak için olduğunu belirten Mutlu; “Yapılan bu düzenleme; sahaları bölerek iş güvenliği ve sağlığını daha da riske sokacaktır.
Devlet ruhsat sahibi iken elindeki sahaları yeterince denetleyememiş Soma, Ermenek, Karadon, Kozlu ve diğer maden faciaları meydana gelmiştir. Halen devletin ruhsat sahibi olduğu sahalarda bulunan kaçak ocaklarda insanlar ölmektedir” dedi.

Zonguldak Kömürspor: Özelleştirme Zonguldak’ın yok olması demektir! Geri çekilsin! 

58. maddenin kabulü ve maden ocaklarında özelleştirmenin önünün açılması üzerine Zonguldak kitle örgütleri GMİS’e ziyaretlerde bulunup özelleştirmeye karşı birlikte mücadele edeceklerini duyurdular. Zonguldak Kömür Spor Kulübü Başkanı Süleyman Caner ve Teknik Heyeti de GMİS’e destek ziyaretinde bulundu. Süleyman Caner,

“Bu tasarıya öncelikle Zonguldak esnafının karşı çıkması gerekiyor.Çünkü TTK Zonguldak’ın ekmek kapısı. Ekmek kapısı yok olursa Zonguldak da yok olur. Zonguldak’ta yaşayan, geleceğini burada gören, Zonguldak’ı düşünen, ülkesini düşünen herkes bu tasarının karşısında olmalıdır.Bizler,Zonguldak Kömür Spor temsilcileri olarak, sizlerin bu tasarının geri çekilmesi için verdiğiniz mücadeleyi destekliyoruz. Üzerimize ne tür görev düşerse yerine getirmeye hazırız” dedi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler