Ana Sayfa Manşet Zincir Marketlere Üretim Yapan Buck Avrasya'da Kölelik Sistemi!

Zincir Marketlere Üretim Yapan Buck Avrasya’da Kölelik Sistemi!

Carrefoursa, Bim, A101, Şok, Metro, Hakmar ve Çağrı marketlere bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizleyicisi üretimi yapan Buck Avrasya resmi açılış yapmadığı halde 11 aydır Sultanbeyli Aytop Gıdacılar sitesinde usulsüz olarak işleyiş halinde. Bir yandan Sultanbeyli’de ayrı bir mahallede fason üretim yapıyor. İçerdeki koşulları, çalışan bir işçiyle konuştuk.

“Buck Avrasya’da daha çok yasa dışı üretim yapılıyor. Örneğin dün denetim vardı, müfettişler gelmeden üretimi sakladık sırf görmesinler diye.”

‘ÇOCUK İŞÇİLER ÇALIŞTIRILIYOR’

Buck Avrasya’nın Almanya’da lüks içinde yaşayan patronu Gül Bereket ve yönetici Gülnur Aytuğ, üretimde, büroda ve etiket paketleme bölümlerinde kadın, çocuk demeden işçileri sigortasız, yemek vermeden, hijyen olmayan koşullarda 100 liralık yevmiyelerle çalıştırıldığını anlatan işçi “18 yaşından küçük çocuk işçiler var. Günlük sigorta yapmışlar, o bile düzensiz yatırılıyor. Yemek vermiyorlar, evden getiriyoruz. Verdikleri günlük 100 lira para, onun da 2200 TL’si yatıyor, gerisi yatmıyor. Cumartesi, Pazar paralarını vermiyorlar izin yaptığımız için.” diyor.

‘NEFES ALAMIYORUZ!’

“Paralarımız eksik verilirken üstüne kimyasal madde için herhangi bir önlem de alınmıyor. Geçtiğimiz gün bizzat benim başıma geldi. Üzerime kimyasal madde döküldü ve şu an yanmış şekilde evde yatıyorum. Koruyucu hiçbir kıyafetimiz yok, sivil giyinip çalışıyoruz. Her gün birçok arkadaşımızın başına geliyor, üstümüz başımız yanık oluyor.

Mesai saatleri içinde su içiyoruz, ‘molada için’ diyorlar. Bu sefer molalarımızdan kesiliyor. 15 dakika mola yapacağımıza 10 dakika yapıyoruz. Zaten bodrum katta pisliklerin, pis kokunun içinde çalışıyoruz. Tam anlamıyla ‘nefes’ aldırmıyorlar bize.”

11 ay boyunca sözde Alman sermayeli Buck Avrasya üretim yapıyor usulsüz şekilde kayıt dışı, sigortasız, güvencesiz bir ortamda sömürü düzeni kuruyor. Devletin kurumları; Belediye, Valilik, Kaymakamlık, İşkur, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve CİMER üzerinden onlarca işçinin şikayetine gözünü yuman devlet, hepsi bundan sorumludur.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler