Ana Sayfa Güncel Yolbulan Demir patronları Birleşik Metal'den istifa etmeleri için işçileri tehdit ediyor

Yolbulan Demir patronları Birleşik Metal’den istifa etmeleri için işçileri tehdit ediyor

Karabük Yolbulan Demir patronları tarafından Birleşik Metal-İş üyesi işçilere tek tek telefon edilerek sendikadan istifaya zorlandığı ortaya çıktı. Patronlar işçilere sarı sendika Çelik-İş’e geçmeleri yönünde tehditler savururken, Yolbulan’a işçilerin değil ancak patronun istediği sendikanın girebileceği söyleniyor. Yolbulan’da sarı sendika işbirliğiyle yapılan tehditler işçilerle yapılan görüşmelerde kayıt altına alındı.

Yolbulan Demir’de  çalışan işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmasıyla çoğunluğu sağlan sendika Kurban Bayramı arefesinde, 20 Ağustos 2018 tarihinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulundu. Bu sırada sendikanın işyerinde örgütlendiğini öğrenen işveren önce üç işçiyi işten çıkardı ve diğer işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı uygulamaya başladı. İşçilerin işten atılan arkadaşlarına sahip çıkması üzerine işçiler yeniden işbaşı yaptırıldı. Sendikadan istifa zorbalığı için yeni yollar arayan işveren sarı sendikayı devreye soktu.
KARABÜK’TE SARI SENDİKA-İŞVEREN İŞBİRLİĞİYLE SUÇ İŞLENİYOR 
 

Yolbulan Demir işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikasına üyeliğine tahammül edemeyen Yolbulan işvereni canla başla işçileri sendikadan istifaya zorladığı, patronların tetikçisi sarı sendika Çelik-İş’i fabrikaya çağırarak birlikte suç işlediği ortaya çıktı. Fabrika idarecileri tarafından üyelere tek tek telefon edilerek Birleşik Metal’den istifa ederek Çelik-İş’e geçmeleri yönünde tehditler savrulduğu kayıt altına alındı.

İdareci: 15-20 dakika içerisinden sendikadan istifa ettin ettin. Etmedin benim sana diyecek birşeyim kalmadı. Hakkını helal et.

Birleşik Metal-İş üyesi işçi: Abi hakkım helal olsun da ben niye sendikadan istifa ediyorum? Bu kadar kişiyi bırakamam ben.

İdareci: Bak şöyle bir şey söyleyeyim. O sendikanın buraya girme şansı yok zaten yüzde 80 heralde Çelik-İş aldı. Ben seni kaybetmemek için diyorum, sen bilirsin…
Birleşik Metal’e üye olan herkes işten atılacak.

YETKİ BELGESİNİN ARDINDAN GERİYE DÖNÜK HUKUKSUZ İŞÇİ ALIMLARI

Yolbulan işvereni sendikanın çoğunluğu almasını engellemek için sarı sendika hamlesi ile birlikte işçilerin  işe giriş tarihlerini sendikanın Bakanlığa başvuru yaptığı tarihten önce göstererek işçi alımı yapmaya başladı.

BİRLEŞİK METAL’DEN AÇIKLAMA

Söz konusu zorbalıkla ilgili bir açıklama yayınlayan Birleşik Metal-İş Sendikası, Yolbulan işçilerinin, özgür iradelerine yapılan saldırılar ve hukuksuzluklar devam ettiği takdirde, işlerine, ekmeklerine ve Anayasal haklarına sahip çıkmak için gerekli demokratik tepkisini ortaya koyacağını vurguladı. Açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

Anayasamızın 51.maddesinde yer alan, “Sendikalara üye olmak serbesttir. Hiç kimse üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Her hangi bir işyerinde çalışabilmek, işçi sendikasına üye olmamak şartına bağlı tutulamaz” ifadeleri, sendika özgürlüğüne ilişkin temel hakkın Anayasal dayanağını oluşturur. Bu hak aynı zamanda 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile 4857 sayılı İş Yasası’nda da ayrıntılı biçimde güvence altına alınmıştır. Bu hakkın ihlali halinde Türk Ceza Kanunu’nun 117 ve 118nci maddelerine göre cezai yaptırımlar mevcuttur.

Yolbulan Demir patronlarını ve sarı sendikayı bir kez daha uyarıyoruz!

Sendikaya üye olmak işçilerin Anayasal hakkıdır. Yolbulan Demir’de sarı sendika ve Yolbulan işverenleri birlikte suç işlemektedir.

İşçilere fabrika idarecileri tarafından işten çıkartma tehdiyle yapılan baskıların ses kayıtları işçilerin ve sendikamızın elinde mevcut. Bu yasadışı tutuma sessiz kalmayacağız. Baskının ve tehditlerin kayıtları kamuoyula paylaşılacak ve bu hukuksuzluğu yapanların cezalandırılması için gerekli girişimler sendikamız tarafından yapılacaktır.

Yolbulan işçileri, özgür iradelerine yapılan saldırılar ve hukuksuzluklar devam ettiği takdirde, işlerine, ekmeklerine ve Anayasal haklarına sahip çıkmak için gerekli demokratik tepkisini ortaya koyacaktır.

Birleşik Metal-İş Sendikası olarak işçi düşmanlarının işbirlikçilerinin suçunun peşini de bırakmayacağız.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler