Ana Sayfa Güncel Yargıtay, Yüksel Endüstri patronunu tazminat ödemeye mahkûm etti!

Yargıtay, Yüksel Endüstri patronunu tazminat ödemeye mahkûm etti!

Kandıra’da Yüksel Endüstri Fabrikası’nda sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan tüm işçiler işe iade ve sendikal tazminat hakkı kazandı. Yargıtayın verdiği bu karara işverenin itiraz hakkı bulunmuyor.

Astakos Haber sitesinden yayınlanan habere göre; Kandıra’da Yüksel Endüstri Fabrikası’nda geçtiğimiz 2016 yılı Ekim ayında Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye bir işçi işten çıkarılınca diğer işçiler de eyleme başlamıştı. İşçiler yaklaşık 15 gün üretimi durdurmuştu. Sonrasında ise işveren sendika üyesi 64 işçiyi işten çıkarmıştı. Yapılan eylemler sırasında sendika yöneticileri ve işçiler gözaltına alınmıştı. Diğer yandan atılan işçilerle ilgili hukuksal mücadele de başlatılmıştı. 4 ayrı iş mahkemesinde görülen işçilerin davasında bir iş mahmekesi işe iade ve sendikal tazminat kararı verirken diğer 3 mahkeme davayı reddetmişti. Dava reddedilince Birleşik Metal-İş Sendikası konuyu Yargıtay’a taşıdı. İşte Yargıtay’daki o dava sonuçlandı. Yargıtayın verdiği karara göre tüm işçiler işe iade ve sendikal tazminat hakkı kazandı. Karara işverenin itiraz hakkı bulunmuyor.

TELAT ÇELİK KONUŞTU

Son gelişme üzerine bir basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik şunları söyledi: ‘’Kocaeli kamuoyunu uzun süre meşgul eden, OHAL uygulamasının ilan edilmesinden sonra Kocaeli’ndeki ilk işçi eylemi olan, sendikamızın işyerinde örgütlendiğini öğrenen işverenin türlü baskılarla sendikal örgütlenmeyi kıramayınca tüm işçileri bildirimsiz ve tazminatsız olarak, kar kış demeden kapının önüne koyduğu.

KAYMAKAM VE BAŞKAN

Başta Kandıra Kaymakamı olmak üzere Kandıra Belediye Başkanı’nın da verdiği sözleri tutmak şöyle dursun, atılan işçilerin aleyhine işverenle birlikte davranıp işçileri sahipsiz bıraktığı. Sendika yöneticilerinin ve işçilerin Kocaeli Valisi’nin talimatıyla haksız ve hukuksuz yere, işverenin ekmeğine yağ sürercesine ve fabrika önündeki eylemin sonlanmasına sebebiyet vermek için gözaltına alıp günlerce nezarette tutulmasına olanak sağlanan, sonrasında ise Kocaeli Adliyesi’nde açılan davaların ilk kısmında işçilere sendikal tazminat ödenmesi yönünde karar çıkmasına rağmen, sonraki dosyalarda işçilerin aleyhine yerel mahkeme kararı çıkmasına sebep olunan, Yüksel Endüstri İşçileri’nin davaları bugün Bölge Adliye Mahkemesi’nde yapılan yargılamayla son buldu.

16 MAAŞ TAZMİNAT
Bölge Adliye Mahkemesi kararında özetle; başta işveren ve onun yaverleri olmak üzere, işçilerin karşısında işverenle saf tutmuş ve OHAL kılıfıyla işçilerin demokratik haklarını bile kullanmasına mani olmuş tüm kesimleri adeta keyfiyet ve haksızlıklarını deşifre edercesine; işçileri ve mücadelelerini haklı bulmuştur. Tazminatsız işten atılan işçileri hem işe iade etmiş hem de işvereni işçilere karşı 16 maaş tutarında sendikal tazminat ödemeye mahkum etmiştir.”

* ** İşçilerin hukuki kazanım haberi vesilesiyle, Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu’nun o dönem konuyla ilgili kaleme aldığı  “Kandıra’dan Şirvan’a emek mücadelesinin yeni dönemi: Faşizmi yeneceğiz!”  yazısını okumayanlar için linkte paylaşıyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler