Ana Sayfa Haber Vivo'da işten atma saldırısına karşı direniş

Vivo’da işten atma saldırısına karşı direniş

Vivo Tech telefon fabrikasında çalışan toplamda 40 işçi sendikalı oldukları için işten atıldı. Türk Metal’e üye olan işçiler sendikanın yetki almasının ardından sendikadan istifaya zorlandı ve 25/2 maddesi ile işten çıkarıldılar. 2 Aralıktan beri direniş devam ediyor.

Gebze Güzeller OSB’de bulunan Çin’li telefon üreticisi Vivo Tech Fabrikasında bir süredir Türk Metal’de örgütlenen işçiler sendikanın yetkiyi almasının ardından işverenin işten atma saldırısı ile karşılaştı. 2 Aralık’ta iki öncü işçinin işten atıldığının duyulması ile üretimi durduran işçiler geri işe alınma sözü ile eylemi bitirmişti. Pazartesi günü 17 işçiye WhatsApp grubu üzerinden işten atıldıkları bildirildi. Arkadaşının yanında durmanın ve sendikalı olmanın yüz kızartıcı bir suç olmadığını bilen ve haksız yere işlerine son verilen 17 işçi fabrika önünde direnişe geçti.

İşverenin işten atma hamlesi işe yaramadı ve içeride çalışan işçiler yine iş durdurdu. Salı günü iş durduran diğer işçilerin de işten atılmalarıyla işten atılanların sayısı 40’a ulaştı. Vivo yönetimi direnen işçilerle fabrika içinde çalışan işçilerin birbirlerini görmelerini engellemek için tel örgüleri panellerle kapattı.

Fabrika yönetimi tarafından işçilere üç işçinin haricinde atılan işçilerin geri kalanının alınacağı ifade edildi. İşçiler “Üç arkadaşımız da alınacak yoksa biz de girmeyiz” dedi. Vivo Tech’ın fabrikası önünde direnişe devam ediyor.

İşçilerin anayasal hakkı patronlar tarafından gasp ediliyor, Kod 46 ile tazminatsız ve işsizlik maaşı alamayacak şekilde damgalanarak işten atılıyor, açlıkla terbiye edilmeye çalışılıyor. Devletin tüm kurumlarının gözü önünde gerçekleşen bu saldırılara karşı fiili meşru direnişi seçen Vivo işçilerinin direnişini selamlıyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler