Ana Sayfa Güncel Uzuv kaybı fabrikası: NAMET

Uzuv kaybı fabrikası: NAMET

2003 yılında Kayarlar tarafından satın alınan ve Emine Erdoğan’ın gizli ortaklarından biri olduğu söylenen Namet 2010 yılında Gebze Çayırova’ya devasa bir fabrika kurdu. Bu fabrikanın açılışında patron Faruk Kayar ile yakın ilişki içinde olan Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyordu. Açılışı Erdoğan tarafından yapılan bu fabrikanın işçiler açısından bir uzuv biçer olduğu ortaya çıktı. Namet Çayırova Üretim tesislerinde çalışan işçilerin aktardıkları şu şekilde;

Bu dönem birçok işçinin covid-19 testi pozitif çıktığı için birçok işçi raporlu ama patronlar üretimi devam ettirmek, işçilerin açığını kapatmak için idari bölüm çalışanlarını üretime indiriyorlar. Yaklaşık 1 senedir orada çalışan beyaz yakadan bir erkek işçi bu şekilde et doğrama makinelerinden birinde çalışmaya başlıyor ve o esnada iki parmağını kaptırıyor. Adam şuan hastanede ama durumuna dair hiçbir bilgimiz yok, hiçbir açıklama yok. İş kazası olarak kayda geçip geçmediğini de bilmiyoruz.”

“Burası sürekli uzuv kaybı yaşanan bir fabrika ama herhangi bir iş güvenliği tedbiri alınmadığı gibi iş kazası tutanağı da tutturmuyorlar.”

“Burası daha önce de kadın işçilerin parmaklarının koptuğu ve bu işçilerin hastaneye tek başlarına bırakıldıkları bir yer. Geçtiğimiz birkaç sene içinde henüz 18 yaşında olan nişanlı bir kadın işçinin yüzük parmağı bir kancaya takılıp koptuğunda işyerinin yaptığı tek şey onu hastaneye götürmek ve bırakmaktı. Hatta yanında giden işçilerin iş kıyafetleriyle gittiğini öğrenen patron bu yüzden o işçileri azarlayıp işten çıkardı. ‘Siz nasıl Namet’in iş önlüğüyle onu hastaneye götürürsünüz?’ diye. Kadının sonrasında neler yaşadığına dair kimsenin bir bilgisi de yok.

İşçi sağlığını ve güvenliğini hiçe sayan Namet aynı zamanda halk sağlığıyla da oynuyor. İşçilerin aktardığına göre şuan içeride çok fazla pozitif vaka var ve üretime ara verilmesi gerekiyor fakat bu kural tanınmadan üretime devam ediliyor. Ayrıca pandemi başında Maret sucuk fabrikasında çıkan yangında yanan etlerin yanık yerleri yıkanarak Namet tarafından kanserojen biçimde piyasaya sürülmüş durumda.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler