Ana Sayfa Güncel Umut-Sen Hukuk Kolektifi'nden bilgi notu: Zam sonrası yaşanabilecek hak kayıpları

Umut-Sen Hukuk Kolektifi’nden bilgi notu: Zam sonrası yaşanabilecek hak kayıpları

Özellikle pandemi döneminin başından beri hızla derinleşen iktisadi ve politik kriz, sermaye devletinin işçi sınıfına yönelik sistematik saldırılarını yoğunlaştırdı. 16 Aralık 2021 tarihinde açıklanan asgari ücret zammı sonrası işçi ve emekçilerin payına düşense yine sefalet ve açlık oldu. Patronların bu süreçte işçilere yaşatabilecekleri hak gasplarına dair Hukuk Kolektifimiz kısa bir bilgi notu hazırladı. Her türlü soru ve sorunlarınız için Alo Umut-Sen hattımızı arayabilirsiniz: 0(552) 286 56 36

Asgari ücretli çalışan işçilerin asgari ücret artışından sonra işveren tarafından ücretin artacağı gerekçesiyle işten çıkartılması bu durum bu haksız ve geçersiz fesih sebebi olacaktır. Sadece asgari ücret artışından kaynaklı olarak bir işçi işten çıkartılamaz. İşçi öncelikle çıkış kodu verilmeden (170’ten öğrenebilir) mesai saatlerinde iş yerinde bulunmalı, 170 i arayarak şikayet talebi oluşturmalı ve çıkış kodunu öğrendiği anda da diğer hukuki yollara başvurmalıdır. 

İşveren, asgari ücret zammı sonrasında asgari ücretli çalışan işçilere bu zammı Ocak ayı itibariyle derhal yansıtmak zorundadır. 

İşverenin bunu yansıtmadığı takdirde işçinin;

  1. İşçinin ücret alacağı doğar. Çalışırken, alacak davası açıp aradaki farkı da talep edebilir.
  2. Sözleşmesini feshetme hakkı vardır. Bu haklı fesih olacaktır. Kıdem tazminatını ve diğer alacaklarına alır. Ancak iş sözleşmesini işçi kendi feshettiği için ihbar tazminatı alamaz. 

Asgari ücret zammı sonrası bazı işverenler hukuka aykırı bir şekilde asgari ücreti zamlı bir şekilde yatırıp bir kısmını geriye istemesi durumuyla karşılanabilir. Bu durum hukuka aykırıdır. İşçi hiçbir şekilde kendi üzerine yatan ücretini işverene vermemelidir. Böyle bir uygulama ile karşılaşıldığı durumda başvurulabilecek tüm hukuki ve fiili yollar için ALO UMUT-SEN’e ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler