Ana Sayfa Güncel TPI Composite'de 4 işçi işten çıkartıldı

TPI Composite’de 4 işçi işten çıkartıldı

İzmir’de TPI Composite firmasında çalışan ve bölüm değişikliği baskısına karşı gelen 4 işçi işten çıkartıldı.

İzmir Menemen ilçesinde Sasalı ve Serbest Bölge içinde iki fabrikada rüzgar türbin kanat üreticisi TPI Composite’de bu hafta içinde 4 işçi işten atıldı. Petrol İş Sendikası’nın yetkili olduğu firmada şube yönetimi son seçimde değişmişti. İşyeri temsilcilerinin işten ayrılması üzerine tekrarlayacak olan temsilci seçimi öncesinde işten atılmalar başladı.

TPI-2’de çalışan ve işten akdi fehsedilen işçilerin biri yıllık izindeyken işten atıldı. Diğer işçi ise 32 gün önce sözlü olarak bölüm değişikliğine zorlandığını ancak kabul etmediğini söyledi. Dün akşam kendisiyle herhangi bir şekilde iletişime geçmeden madde 25/2’den işten çıkartıldı.

Temmuz ayında asgari ücret zammı üzerine yüzde 5 zam teklif edilen TPI işçileri ek zam talebi ile eylem yapmış ve işten atılmıştı. Tüm işçilerin iş bırakma eylemine geçmesinin ardından işten atılan işçilerin hepsi iade edilmiş ve istedikleri zam oranında anlaşma sağlanmıştı. TPI patronunun her türlü saldırısına karşı bir arada ve direnerek yanıt veren TPI işçileri, işten atma saldırılarına karşı da mücadelesini sürdürecek.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler