Ana Sayfa Güncel TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi: "Bursa Gürsu'daki patlama ihmallerin sonucudur"

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi: “Bursa Gürsu’daki patlama ihmallerin sonucudur”

8 Kasım 2017 tarihinde, Bursa Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir iplik boyahane fabrikasında meydana gelen, 5 kişinin hayatını kaybetmesi ve 15 kişinin yaralanmasına yol açan patlamaya ilişkin olay yerinde inceleme yapan, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi açıklama yayımladı.

Bursa Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında kurulu buhar kazanı 08 Kasım 2017 günü, patlaması sonucu, fabrika sahibinin oğlunun da içinde olduğu 5 kişi hayatını kaybetmiş 16 kişi de yaralanmıştı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi heyetin olay yerinde yaptıkları incelemeler sonucunda ihmalleri bir bir sıralayarak  meydana gelen “iş cinayetleri”nin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması ve yeterli denetimlerin yapılmamasından kaynaklandığıını ifade etti.

Heyetin tespitleri şu şekilde:

1.        Buhar kazanın güvenli kullanılması boyutunda, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli önlemler alınmamıştır.

2.        Ucuz iş gücü ve maliyete dayalı olarak güvencesiz çalışma sonucu, deneyimsiz insanlar tehlikeli işlerde çalıştırılmaktadır.

3.        İş Ekipmanları Yönetmeliği kapsamında yıllık periyodik denetimlerin yapılması ve kazanların işletilmesine yönelik mevcut hükümlerin uygulanmaması söz konusudur.

4.        Kamu kurum ve kuruluşlarının yapılması gereken denetimlere ilişkin denetim görevlerini yerine getirmediği görülmektedir.

5.        Kaza sonrası sağlık müdahalelerinin yapılmasının hemen ardından, yangından mal kaçırır gibi enkaz kaldırma işlemine geçilmiştir. Bu tür olaylar, bir kez daha tekrarlanmaması için üzerinde ciddiyetle araştırılması, derslerin çıkartılması ve kamuoyuyla paylaşılması gereken olaylardır. Hatta eksiklikleri ortaya koyması açısından mevzuatın geliştirilmesini sağlayan bir yönü de söz konusudur.

İş makinalarıyla yapılan enkaz kaldırma çalışmaları tüm bu delilleri ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu vurgulayan heyet olaylardan ders çıkartılması için olayın ciddiyetini tüm yönleriyle kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini ifade etti.

“Ucuz işgücü ve ucuz maliyete dayalı esnek, güvencesiz çalışmanın artması, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, denetimlerin yetersizliği ve/veya yokluğunun giderilmediği; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, sendikalar ve üniversitelerin görüşleri kamu ve özel sektörce gözetilmediği müddetçe ne yazık ki benzeri olaylar sürecektir.” ifadeleri kullanılan açıklamada bir dizi uyarı da yer aldı. Bu kaza nedeniyle, özellikle tekstil ve otomotiv işletmelerinde yoğun olarak kullanılan yüksek işletme basıncına sahip buhar kazanlarının, İş Ekipmanları Yönetmeliği gereği her yıl akredite, bağımsız denetim kuruluşlarına basınç test ve denetimlerinin yaptırılması gerektiği, buhar kazanlarını işleten operatörlerin de eğitimden ve sonrasında sınavından geçirilerek belgelendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Fabrikanın, Bursa Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan merkezi buhar sisteminden yararlanmadığını, kendi buhar kazanını işlettiğini, kazanda yakıt olarak kömür kullanıldığı ifade eden heyet, “Anlaşılan teknolojisini yenilemeyen işletmelerde kaza göz  göre göre gelmiştir” dedi.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler