Ana Sayfa Güncel Termokar'da direniş devam ediyor

Termokar’da direniş devam ediyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB)’de bulunan Termokar fabrikasında Birleşik Metal İş Sendikası üyesi 6 işçi, pandemi sürecinde maruz kaldıkları hak gasplarına itiraz ederek dava açtığı için işten atılmıştı. İşçiler fabrika önünde direnişlerine devam ediyor.

MOSB’de bulunan Termokar fabrikasında işçiler pandemi sürecinde keyfi biçimlerde uygulanan ve sendikalı işçileri cezalandırma biçimine dönüşen ücretsiz izin uygulamalarıyla ilgili olarak her alanda mücadelesini sürdürdü. Ücretsiz izinlerdeki hukuksuzluğu önce Çalışma Bakanlığına taşıdılar, fabrikada müfettişlerin yaptığı incelemeler ve raporlar uygunsuzlukları ortaya çıkardı. Ardından konu yargıya taşındı. Mahkeme tarafından işveren suçlu bulundu. Dava sonucunda ücretsiz izinde geçen süreler için ücret ve sendikal tazminat ödemeye mahkum edildi. Termokar patronları pandemi sürecinde yaşadıkları hak gasplarına itiraz eden ve yasal haklarını kullanan 6 işçiyi bir ay önce işten attı.

Termokar’da Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması 5 sene önce başlamıştı. 2017 yılında 14 işçi işten atılmasına rağmen çalışmalar devam etmiş ve Nisan 2018 yılında yetki tespiti için başvuru yapılmıştı. Bakanlıktan yetki belgesi gelmesine rağmen Termokar patronu yetkiye itiraz etti. Yetki davası 2018 yılından beri sürüyor.

İşçilerin anayasal haklarını tanımayan, sendika ve işçi düşmanı Termokar patronlarına karşı işçilerin direnişleri kararlı şekilde sürüyor. Direnen işçiler “Burada arkadaşlarımızla beraber direnip sendikal hakkımızı, anayasal hakkımızı, hukuk tanımayan işverenin bizi tanımamasını direnişimizle kırmak istiyoruz ve işimize iademizi istiyoruz.” diyerek sonuna kadar direneceklerini vurguladı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler