Ana Sayfa Manşet Tekzen mağaza çalışanı aktarıyor: Tekzen batıyor mu?

Tekzen mağaza çalışanı aktarıyor: Tekzen batıyor mu?

Tekzen çalışanlarına çağrımızdır.

Türkiye’deki şirketlerin yüzde 60’ı kendini batık şirket olarak göstererek işçilerin tazminat ve haklarını gasp ediyor. Buna en yakıcı örnek 4 yıl boyunca özlük haklarını alamayan 1500 Bimeks işçisinin yaşadıklarıdır. Bir benzerinin daha yaşanmaması için Tekzen çalışanlarını bir an evvel mücadeleye katılma, birbiriyle iletişim kurma ve birlik olmaya çağırıyoruz.

Biz buradayız.

Toros Tarım, Agripark, Agroport, Tekfen mühendislik gibi yatırımları olan Tekfen Holding’in yapı market zinciri Tekzen’de kriz başladı. Tekzen, 130 mağazasında toplam 3 bin çalışanıyla Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden. Ancak aylardır çalışanlarını arada bırakmış çalışanlar ne iyi koşullarda çalışıyor ne de ödemelerini zamanında alabiliyor. Çalışanların kafasında “Acaba Tekzen batıyor mu?” sorusu var. Mağazada yaşadıklarına dair mağaza çalışanıyla konuştuk.

Mağazada her işi yapıyoruz, ancak ürün gelmiyor, satış yok. Buna ek olarak maaşlarımız gecikiyor, eskiden tam saatinde ödenen maaşlarımızı şimdi çok geç ödüyorlar. Tekzen’de özellikle pandemi sonrası böyle bir süreç yaşamaya başladık. Satış yok ancak ne mağazaları kapatıyorlar ne de çalıştırıyorlar. Genel merkezde çalışan arkadaşlarımız var, onlardan duyuyoruz ki beyaz yakalardan çok fazla kişi istifa ediyormuş. Yöneticiler birer birer gidiyor. Bu da işlerin kötü gittiğine işaret.

‘Beraber ses çıkarınca o klimaları açtırdık’

Mağazalarda çalışırken donuyoruz, eksi derecelerde çalışıyor gibiyiz. Yöneticilerin kendileri içerde klimalarla oturuyor ama bizim çalıştığımız yerde ısıtıcıları bile açmıyorlar. Şu an ön tarafta soğukta çalışıyoruz, yazınsa tam tersi, klimalar olmadan terleye terleye çalıştırıyorlar. Tabii bu sadece koşulların bir kısmı. Rezil şartlarda çalışır durumdayız. Geçtiğimiz gün ısıtıcılarla ilgili arkadaşlara tek tek bir şeyler söyledim. Sırayla gruplardan, özelden diğer çalışanlara ulaştım. Beraber ses çıkarınca o gün için klimaları açtırdık. Ama bu kadar.

‘Belli ki Tekzen batıyor’

Tüm Türkiye’de Tekzen mağazalarının içi bomboş, ürünler yok. Sosyal medyada birkaç kişi tweet’lerde paylaşmıştı görsellerini. Reyonlarda ürün yok. Fakat her gün onlarca müşteriyle sorun yaşayan biziz. Müşteriler tarafından “bu ürün yok, rezalet, o zaman kapatın gidin” gibi hakarete varan sözlerle karşılaşıyoruz. Pandemiden sonra hiç ürün gelmemeye başladı. Tedarikçiler ödeme yapmadığı için firmaların birçoğu ürünlerini geri çekmeye başladı. Öyle duyduk. Örneğin Tezken mağaza çalışanlarına hiç zam yapmazdı ama maaş günü ve saati belliydi ve hiç sekmeden o gün ve saatte yatardı, daima. Ancak son birkaç aydır üç, dört gün geç yapılıyor ödemeler. Maaşlar yatmıyor, hepimizin kredileri var, zamlar malum. Maaşlar, zamlar genel olarak bütün şubelerde bu şekilde.

Tekzen’in battığına dair bize açıklama yapmıyorlar, herhangi bir şey söylemiyorlar bu konuda. Ama belli ki borç içinde yüzüyor. Batıyorsa da tazminatımızı ödesin ne yaparsa yapsın ama onu bile yapmayacak gibi duruyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler