Ana Sayfa Güncel Tekno Maccaferri'de işçilerden, grev kırıcılığı yapan jandarmalara: "Yazıklar olsun size, ekmeğimizle oynuyorsunuz!"

Tekno Maccaferri’de işçilerden, grev kırıcılığı yapan jandarmalara: “Yazıklar olsun size, ekmeğimizle oynuyorsunuz!”

Düzce’de yer alan Tekno Maccaferri fabrikasının 43. gününde greve Valilik talimatıyla jandarma saldırmıştı. Yasaya göre, grevdeki fabrikadan dışarıya hiçbir şekilde yarı mamul, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerekirken, kolluk kuvvetleri gözetiminde dışarıya bu mallar çıkarılmak istenmiş ve grevci işçiler darp edilmişti.

Jandarmalar ile grevdeki işçiler arasında geçen uzun diyaloglar ortaya çıktı. Diyaloglarda adım adım suç işleyen jandarmaların işverenle işbirliği açıkça ortaya çıkarken işçilerin işi, ekmekleri, onurları için verdikleri dimdik mücadele gözler önüne seriliyor.

Jandarma Komutanı: Fabrikanın önünden ister araba çıkar ister başka şey çıkar. Şimdi siz buna engel oluyorsunuz. Kanuna göre grev yapanlar ya da yapmayanlar işyerinin önünü kapatamaz, giriş çıkışa engel olamaz. Şimdi işyeri sahibi aracını çıkarmaya çalışıyor, siz engelliyorsunuz. Yolu açın, yolu açmazsanız zor kullanarak kaldırılacaksınız. Burada araç giriş çıkışını engelleme görevi sizin değil.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Sendikalar Kanuna göre burada yasal bir grev var. Bu iş yerinden bu araç grev kırarak yüklüyken çıkamaz. Bu bir suç. Bu aracın çıkabilmesi için aracın yüksüz olduğunu iddia ediyorsa işveren, gidip İş Mahkemesinden talimat alacak. Size bize getirecek. Sizin ve işverenin şu an yaptığı grevi kırmak.

Eğer bu aracın grev kırıcılığı dahilinde buradan yüklü olarak çıkması talimatına uygun davranıyorsanız siz de grev kırıyorsunuz demektir. Bu emri veren suç işliyor, siz de suç işliyorsunuz. Siz yasaya karşı sorumlusunuz, işverene karşı değil.

İşverene niye soruyorsunuz “Aracın çıkmasını istiyor musunuz?” diye. İşveren grevin kırılmasını istiyor. Siz suça ortak oluyorsunuz. İşverenle bir olup grev kırıyorsunuz. Yaptığınız suç ve yargılanacaksınız.

Jandarma Komutanı: Tamam, tamam alın.

Sivil Polis: Kalkın oradan. Hep sen mi konuşacaksın.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: İşine bak, ortamı germe. Sana mı soracağız ne yapacağımızı!

Jandarma Komutanı: İki iki alın. Şu an yaptığınız bana da zul. Yolu kapatıyorsunuz.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Grev Sözcüsünü grev alanından alıyorsunuz

Jandarma Komutanı: Grev sözcüsünü almaya çalışmıyorum. Yolu açmaya çalışıyorum

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Grev kırıcılığı yapıyorsun. Kanun çiğneniyor burada.

Jandarma Komutanı: Grev sözcüsü burada kalacak ama yolu kapatıyor.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Nasıl yolu kapatıyor? Size kanunu uygulatmaya çalışıyor. Kanun çiğneniyor burada.

Jandarma Komutanı: Bana zor koyuyorsunuz. Arkadan destek olun. Grev sözcüsü olarak yolu kapatmayacaksan, kalk.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Hepiniz yargılanacaksınız. Kanun dışı talimatı yerine getiriyorsunuz. Bırak komutanım yolu filan ya. Çekemezsin sen beni. Hala sorman gereken soruyu sormuyorsun. Yanlış yapıyorsun.

Jandarma Komutanı: Yolu kapatmayacaksan sorun yok.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Suç işliyorsunuz. İşverene karşı değil yasaya karşı sorumlusunuz. Size rağmen uygulatacağız bunu.

Jandarma Komutanı: İkisini beraber al.

Grevdeki İşçiler ve Birleşik Metal İş Yetkilileri: Yazıklar olsun size. Terbiyesiz herifler. O kadar milletin ekmeğiyle oynuyorsunuz. Ekmeğimizle oynuyorsunuz. Cezanızı çekeceksiniz! O arabayı çıkarma!!

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler