Ana Sayfa Güncel Suudi Arabistan'da 4 bin işçi iş bıraktı: Köle değil insanız!

Suudi Arabistan’da 4 bin işçi iş bıraktı: Köle değil insanız!

Suudi Arabistan’da MNG Holding’e ait Mapa İnşaat’ın yaptığı Cidde Konut Projesi’nde şantiyede çalışan yaklaşık 4 bin işçi iş bıraktı. 

Proje’de çalışan işçilerin bine yakını Türkiyeli işçilerden oluşurken şantiyede en temel güvenlik önlemleri bile alınmamış durumda. Kötü çalışma koşullarının yanında ise işçiler, 4 aydır maaşlarını dahi alamadılar. İşçilerin kendi oluşturdukları direniş komitelerinde seçtikleri temsilcilerin işveren ile görüşmesi ise işverenin tüm talepleri reddetmesi ile sonuçlandı. İşçiler ise talepleri kabul edilene kadar eylemlerini  sürdüreceklerini belirtirken, grev kırıcılığın önüne geçmek içinde şantiye kapılarında önlem aldı.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’na bağlı işçilerin ise yaptığı açıklama şu şekilde;

Bizler MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan inşaat işçileriyiz. Bizler memleketimizi ailelerimizi geride bırakıp Suudi Arabistan’da insanlık onuruna yakışmayan şartlarda şantiyede çalışıyoruz. Suudi Arabistan’da insanların sıcaktan sokağa çıkamadığı saatlerde bizler güneşin alnında çalışıyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alınmadığı için birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıya kalıyoruz. En temel haklarımız patronlar tarafından sömürülüyor. Bunca problem yetmezmiş gibi ücretlerimiz 4 aydır ödenmiyor.

Bizler artık bu kölelik koşullarını tersine çevirmek için bugün öğle saatlerinden itibaren iş bırakma eylemine başladık. Haklarımızı alana kadar iş bırakma eylemimiz devam edecek.

Mapa İnşaat’ın işçileri taleplerini reddetmesi üzerine, sendika yetkililerinin işveren ile yaptığı görüşmede işçilerin kararlı tutumu Mapa İnşaat’a geri adım attırdı. İşveren ödemelerin yapılacağını ve hak ihlallerinin giderileceğine dair söz verirken, işçiler haklarını alana kadar greve devam edeceklerini belirtti.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler