Ana Sayfa Güncel Soma maden işçileri: "Ölmek var, dönmek yok"

Soma maden işçileri: “Ölmek var, dönmek yok”

Soma’da tazminat ve emeklilik mağduru maden işçileri beş yıldır süren oyalama, yalan ve hileye karşı 5 Ekim Cumartesi günü Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlattıkları yürüyüş ve mücadeleleri ile 9 Ekim Çarşamba günü devletin, bürokrasinin mağduriyetleri ile ilgili en üst düzey sorumluları tarafından muhatap alındı. Görüşmeyi değerlendiren madenciler, direnişin yol haritasını kamuoyu ile paylaştı. 

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait, Soma Holding’e bağlı Soma Kömürleri A.Ş tarafından Hizmet Alım Sözleşmesi ve rödovans kapsamında işletilen Eynez, Ata bacası, Işıklar ile Uyar madencilik  işyerlerinde çalışan maden işçilerinin direnişi sürüyor.

Patronun haklarını çaldığı, sarı sendikanın sattığı, T.K.İ’nin izlediği, yargının görmediği ve siyasetin duymadığı Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçileri kamuoyu tarafından artık biliniyor. 5 Ekim Cumartesi günü Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlayan mücadele hem ülke çapında hem uluslararası ölçekte yankı getirdi.

Bu mücadelenin sonucu olarak 9 Ekim Çarşamba günü devletin, bürokrasinin en üst düzey yetkilileri ile 50 kişilik ‘’Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçileri’’ meclisinden 3 işçi ve 2 sendika yöneticisi görüşmelere gitti.

Heyet Ankara’da ilk önce mecliste olan partilerin grup başkanvekilleri ile görüşmeler yaptı. Üç parti de işçilerin haklılığını teslim ederek konuyu meclis gündemine taşıdı. Devamında AKP grup başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Özlem Zengin ile akabinde Enerji Bakanlığı Yardımcısı Şeref Kalaycı, T.K.İ Müdürü ve hukuk işleri müdürü ile heyet arasında toplantılar yaptı. Görüşmelerde Özlem Zengin, bunun bir hak mücadelesi olduğunu ve bu konuda Cumhurbaşkanı ve Enerji Bakanı ile doğrudan görüşmeler yapacağını belirtti.

Bakanlıkla gerçekleştirilen görüşme ise heyet tarafından sunulan tezlerin haklı olduğu, bu mağduriyetin giderilmesi için somut adımlar atılacağı mutabakatı ile sonuçlandı. Yine bakanlık ve T.K.İ konuyla ilgili ayrıntılı çalışma yapacağını belirterek; T.M.S.F’ deki durumu öğrenmek için görevlendirmeler yaptı; Bağımsız Maden-İş Sendikasının konuyla ilgili bir dosya hazırlamasını ve aynı zamanda çözüme dair bir rapor hazırlamasını istedi. Heyetle ikinci görüşmenin 15 Ekim tarihine kadar gerçekleşeceği belirtildi.

Keyfi ve hukuksuz bir şekilde Kırkağaç mevkisinde Manisa Valiliği tarafından yürüyüşü engellenen 50 kişilik maden işçileri meclisi önümüzdeki sürece dair ortak kararlarını açıkladı.

Soma Maden İşçileri Meclisi’nin aldığı kararlar şu şekilde:

Bizler hak arama mücadelemize başlamadan önce kimse tarafından duyulmadık, konuşulmadık, muhatap alınmadık. 5 yıl boyunca sadece oyalandık, kandırıldık ve korkutulduk. Artık birliğiz ve gücümüzün farkındayız. Artık insan yerine konuluyoruz. Bu yüzden ilk gün verdiğimiz sözün arkasındayız: Tazminatlarımızı almadan geri dönmeyeceğiz.

Haklı mücadelemizi şu an devam eden biçimiyle sürdüreceğiz. Kırkağaç Çamlığında aralıksız bulunmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki üç gün içerisinde Kınık, Soma, Kırkağaç, Savaştepe, Gelenbe, Akhisar bölgelerinde tazminat ve emeklilik mağduru maden işçileriyle toplantılar organize edip gelişmeleri ayrıntılı olarak onlarla paylaşacağız. Tazminat ve emeklilik mağduru maden işçisi neredeyse orada olacağız. Köy köy, mahalle mahalle toplantılar organize edeceğiz, girilmeyen yer bırakmayacağız.

Yürüyüşümüz başlamadan önce planladığımız gibi 12 Ekim Cumartesi günü Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Valiliğin keyfi, hukuksuz ve patron yanlısı yasağını hem çeşitli gösterilerle protesto ve teşhir edeceğiz hem de daha önce de yaptığımız gibi hukuki olarak mücadele edeceğiz.

İkinci görüşmede bakanlığa verilmek üzere 3500 Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçisinin ve aynı zamanda halen çalışmakta olan maden işçilerinin sorunlarını, çözüm önerilerimizi sunacağımız ayrıntılı bir dosya hazırlayacağız.

NE OLMUŞTU?

13 Mayıs 2014 tarihinde  meydana gelen ve 301 Maden işçisinin ölümüne neden olan katliamdan sonra 30 Kasım 2014 tarihinde bir telefon mesajı ile 2831 işçinin işten çıkartılması sonrası gerek dönemin hükümet yetkilileri gerekse başta Enerji Bakanı olmak üzere ilgililerin işten çıkartılan işçilerin mağdur edilmeyeceklerini ve kıdem ihbar tazminatlarının en kısa sürede ödeneceğini taahhüt etmelerine rağmen, sadece seçim zamanları ödenen 3 taksit dışında bir ödeme de yapılmamıştır. Ayrıca Soma Kömürleri AŞ Işıklar Maden Ocağı’ndan 2017 tarihinden itibaren emekli olan, işten çıkartılan işçiler ile Uyar Madencilik’ten çıkartılan işçilerin de tazminatları hala ödenmemiştir. İşçilerin bir kısmı hukuken gerek olmamasına rağmen alacak davaları açmalarına, davaları kazanmalarına, yargının T.K.İ’ni Müteselsil sorumlu olarak belirlemesine ve icra işlemlerine başlanmasına rağmen bunlar da tahsil edilememiştir.

Ayrıca TBMM’inde kabul edilen Soma Kömürleri A.Ş’nin mal varlıklarının T.M.S.F eliyle satışa çıkartılarak öncelikle maden işçilerinin tazminatlarının ödenmesi yönündeki yasal düzenlemede maalesef  hiçbir yasal hakkı olmayan Sarı Türkiye Maden İş Sendikası tarafından T.M.S.F  ile  önce 24  sonra 36 ay taksitlendirilerek ödenme  protokolü  imzalanmasına rağmen de  ödenmemiştir. Bizzat hileli protokol yoluyla binlerce işçinin alınteri hakları gasp edilmiş. Sarı sendika bu protokolleri patron çıkarını kollamak üzere imzalarken sattığı işçiler bu sendikaya üye bile değildir.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler