Ana Sayfa Güncel SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!

SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!

DİRENEN SİBAŞ VE AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA İÇİN GIDA KOLİSİ HAZIRLIYORUZ!

Aydın Söke’ye bağlı Akçakoca köyünde bulunan Sibaş Gıda A.Ş. fabrikasında çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu işyerinde yaklaşık 80 işçi, Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için belirli aralıklarla işten çıkarıldı. 2018’in Ocak ayında sendikalaşmaya başlayan işçiler, işten çıkarmalara rağmen 233 işçinin 117’sinin sendikaya üye olmasıyla gerekli çoğunluk 2018’in Mart ayında sağladı. İşten çıkarılan 80 işçiden 15’i ise fabrika önünde çadır kurarak sürdürdükleri direnişlerinde 2 ayı geride bıraktı.

Direnişlerinin 48. gününde Bursa’da bulunan Cargill ve Gebze’deki Flormar direnişçilerine dayanışma ziyaretinde bulunan Sibaş direnişçileri, her Cumartesi saat 11.00’de köyleri Akçakonak’dan direniş alanına yürüyüş düzenliyorlar.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesin’de otobüs şoförü olarak çalışan 9 işçi, sendikalı oldukları için işten çıkarıldı. Çıkarılan işçilerden direnen iki işçi Okan Aslan ve Yunus Cengiz ise mücadelelerinde 8 ayı geride bıraktı. Örgütlenme sürecinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatıyla Belediye-İş’in üye olarak kabul etmediği işçiler, DİSK Sosyal-İş Sendikası’na üye oldular. İşkolları 20 no’lu olması gerekirken belediye tarafından 10 no’lu işkolunda gösterilen işçiler, kısa zamanda Bakanlık’tan yetki belgesi aldılar fakat bu sürede sendikal örgütlenmede öncülük eden işçiler belediye tarafından işten çıkarıldı. İşkolları ise hızlı biçimde 20 no’luya geçti. Sosyal-İş’in çoğunluğu sağladığı belediyede, Çerçioğlu’nun ilişki kurduğu Belediye-İş Sendikası örgütlenmeye başladı. İki sendikanın yetki aldığı Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde, direnişçi işçiler ise işe iade davasını kazandı. Ancak belediye gerekçeli kararın açıklanmasının hemen ardından itiraz etti.

Bu süreçte CHP Aydın İl ve İlçe teşkilatları konuya dair herhangi bir açıklamada bulunmazken Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Genel Merkezi, Özlem Çerçioğlu’nu yeniden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdi.

Bizler, Umut-Sen olarak memleketin dört bir yanında hakları için direnen işçilerin mücadelelerini çok önemsiyoruz. İşçilerin aylarca, yıllarca direnmesi zordur. Geçim derdi, işsizlik derken mücadele etmenin her bir işçi ve ailesi için imkansızlaşmasını kabul etmiyoruz. Sibaş ve Aydın Büyükşehir Belediyesi işçileri için dayanışma elzemdir ve biz de “GEL SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!” diyerek gıda kolisi hazırlıyoruz. Ekonomik krizin kendini hissettirdiği günlerde direnenler için böylesi dayanışmalar örgütlemek krizin derinleşeceği günlerde daha fazlasını yapabilmeye vesiledir. Dolayısıyla ihtiyaç listesinde yer alan malzemeleri aşağıdaki adreslere gönderebilir ve bizlere Umut-Sen İzmir telefon hattı ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bilgi geçebilirsiniz. Ayrıca malzeme gönderemiyorsanız fakat yine de işçilerle dayanışma içinde olmak istiyorsanız bir kolinin maliyeti olan 150 TL’nin tamamı veya bir kısmını gönderebilirsiniz. Telefon hattımız üzerinden hesap numarası bilgisini sizlerle paylaşacağız. Haydi herkes Sibaş ve Aydın Büyükşehir Belediyesi direnişçi işçileriyle dayanışmaya!

İHTİYAÇ LİSTESİ:

Ayçiçek yağı, Zeytin yağı, Pirinç, Mercimek, Bulgur, Kuru Fasulye, Un, Toz-Küp Şeker, Domates Salçası, Makarna, Zeytin, Çay, Tuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Umut-Sen İzmir: 0 553 630 37 68

Twitter: Umut_Sendikasi

Facebook: guvencesizlersendikasi

Instagram: umutseningucundur

ADRESİMİZ

İzmir Koordinasyon Merkezi:

1441. Sk No:11 K:4 D:9 Alsancak, 35220 İzmir

İlgili İçerikler

Son Eklenenler