Ana Sayfa Güncel Salcomp Xiaomi işçileri kendini fabrikaya kapattı!

Salcomp Xiaomi işçileri kendini fabrikaya kapattı!

İstanbul Avcılar’da bulunan Xiaomi Salcomp fabrikasında Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için kod 49 ile 100’ün üzerinde işçi geçtiğimiz Eylül ayında işten çıkartılmıştı. İşten çıkartılan işçilerin fabrika önünde direnişe geçmesi sonucunda direniş kazanımla sonuçlanmış ve işten atılan işçiler işe iade edilmişti. İşçiler direnerek sendikalı olma haklarını da kazandı ancak Türk Metal Sendikası’nın fabrika içinde yetkili konuma gelmesi sonucunda koşullarında bir iyileşme olmadığı gibi Türk Metal Sendikası’nın fabrika yönetimine kendisine muhalif kişilerin ismini vermesi ile 110 işçi Mart ayında işten çıkartıldı. Bugün işçiler işverenin sözde teşvik paketi ile tazminat haklarını tırpanlayarak çıkışa zorlamasına karşı kendilerini fabrikaya kapattı.

İstanbul Avcılar’da bulunan Salcomp Xiaomi’de Kurban Bayramı’ndan önce fabrikada Türk Metal 400 işçinin işten “teşvik paketi” ile işten çıkacağını, bunun işçinin kendi rızasıyla tazminatını alarak işten çıkmasına yarayacağını söyledi. Rızası dışında işten atma olursa greve çıkacağını duyuran sarı sendika Türk Metal, Xiaomi patronlarının ”Teşvik paketini ya kabul edin ya da çıkışınızı biz veririz.” dayatması karşısında sessiz.

Çin sermayeli teknoloji devi Xiaomi fabrikanın bir yılı aşkın süredir işçilere küçülme, piyasa şartları gerekçeleriyle işten atma saldırıları düzenliyor. Sözde teşvikle kıdem ve ihbar tazminatlarını hak ettiklerinden çok daha azını alarak çıkacağını öğrenen işçiler bu sabah itibariyle fabrikada işi durdurdu. 800’e yakın işçi 300’ünün hakkını geride bırakmayarak kol kola girdi. İşçiler ne sarı sendikaların ne de patronların kölelelik koşullarını kabul etmek zorunda değil. Birlikleriyle ayağa kalkıp kazanabilirler. Xiaomi işçilerinin mücadelesinin yanındayız!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler