Ana Sayfa Güncel Sabiha Gökçen Havalimanı'nda işten atılmalara karşı eylem: Pegasus işçisi yalnız değildir!

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten atılmalara karşı eylem: Pegasus işçisi yalnız değildir!

1 Temmuz itibari ile işçinin rızası olmadan ücretsiz izne çıkartma, İş Kanunu 25/2 dışındaki maddelere dayandırılan işten atmaların yasaklanması ve kısa çalışma ödeneği uygulamaları kaldırıldı. Yasakların kalkması ile birlikte ülke çapında binlerce işçi işten atıldı. Nakliyat İş Sendikası’nın örgütlenme faaliyeti yürüttüğü Pegasus Hava Yolları’nda ise 40 işçi işten atıldı. Nakliyat İş Sendikası işten atmalara karşı İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nı eylem alanına çevirdi.

Nakliyat İş Sendikası kısa bir süre önce Pegasus’ta örgütlenme çalışmalarına başlamıştı. Sendikal örgütlenmenin önünü kesmek için birçok yöntem deneyen Pegasus patronları ise son olarak yasakların kalkması ile birlikte çoğunluğu sendika üyesi olan 40 işçiyi, hiçbir gerekçe göstermeden işten atıldı.

3 Temmuz Cumartesi günü işten atılmaları protesto etmek için Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten atılan işçiler ve sendika yönetimi ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Ardından bildiriler dağıtılarak işçilere örgütlenme çağrısında bulunuldu.

 

 

P

İlgili İçerikler

Son Eklenenler