Ana Sayfa Manşet Rifis Makina işçileri: Sendikalı çalışmak için direniyoruz

Rifis Makina işçileri: Sendikalı çalışmak için direniyoruz

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Kartal’da bulunan Rifis Makina’da sendikanın yetki çoğunluğunu sağlamasının ardından patron önce toplu sözleşme sürecini uzatmak için yetki itirazında bulundu, ardından herkesi izne çıkarıp sekiz öncü işçiyi işinden etti. Fabrika önündeki direnişlerinin 8. gününde olan direnişçi işçilerle konuştuk.

İŞÇİLERİN AİLELERİNİ ARAYARAK BASKI YAPIYORLAR

Biz Kasım ayı itibariyle sendikaya başvurduk, yazılı yetki kağıdımız geldi. Ardından bu süre içinde patronla görüşmeler oldu. Patron itirazlar da bulundu. Bizimle anlaşmaya gideceklerini söyleyip bize vaatlerde bulundular; yüzde 60 zamlardan bahsedip sonra sendikadan istifaya zorladılar. İstifamızın olmayacağını söyledik. “Sizin vereceğiniz rakamlarla değil, daha düşük seviyelerde zam oranı olsa da sendika altında çalışmaya devam edeceğiz” dedik. Patron bundan rahatsız olduğu için 8 işçiyi işten çıkardı. Şu an içeride baskılar hala devam ediyor. Sendikadan istifaya zorlanıyorlar. İnsanların ailelerini arayıp Birleşik Metal-İş Sendikası’nın marjinal grup olduğunu söyleyerek ailelere baskı yapıyorlar. Böyle bir şey tabii ki yok, biz sendikamızın arkasındayız ve biliyoruz ki sendikamız da bizim arkamızda. Biz sosyal faaliyetlerimizi sendika altında devam ettirmek istiyoruz. Yüzde 60 patronun zamıyla değil de yüzde 30-40’lık zamlar ile sendika şartlarıyla devam etmeyi planlıyoruz. 

HERKESİN DESTEĞİ GEREKİYOR

Bugün direnişin 8. günü. Herhangi bir geri adım atma söz konusu değil. Ne işverenden ne de bizden. Direnişimize devam ediyoruz. Yasal haklarımızı henüz almış değiliz. 24 Aralık akşamı saat 20.00 itibariyle bize mesaj atıldı, “İş sözleşmeniz fesh edildi” diye. İşe iade davamızı bugün açtık ama içerden hala bir ses yok. İçerideki arkadaşlar da direnişlerini devam ettiriyorlar ama yetersiz kalıyoruz. Dışardan, sivil toplum kuruluşlarından, çalışan kesimlerden destek bekliyoruz.

KİMSE PATRONA SUÇ İŞLEYEMEZSİN DEMİYOR

Kasım ayında sendikalı olmaya karar verdik. İçerdeki 80 çalışandan 50 üye olarak sendikaya başvurduk. Bakanlıktan yetki kağıdımız bizim 16 Kasım’da geldi. Daha sonra patron bizleri toplayarak kesinlikle sendika kabul etmeyeceni, hiçbir şekilde Birleşik Metal İş’le çalışmayacağını ve sendikadan istifa ettiğimiz takdirde bizlere yüzde 50-60 zam ile iki aylık ikramiye vereceğini söyledi. Bizler kabul etmeyeğimizi söyledik. Ardından 24 Aralık’ta son kez bize kabul ediyor musunuz diye sordular. Kabul etmediğimizi tekrarlayınca bütün fabrikayı 1 hafta ücretli izne yolladı. Tabii biz akşam eve gittiğimizde 8 arkadaşımızın işten çıkarıldığını öğrendik. Bu 1 haftalık ücretli izinde işten çıkarmadıkları arkadaşlarımızın hesabına bir miktar para yatırdılar. 3 Ocak’ta fabrikada işbaşı yapıldığında “Sizlere Çelik-İş Sendikası’nın getirelim, Türk Metal’i getirelim” diye tekliflerde bulunuldu, direkt patronun ağzından. Hatta bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk. İçerdeki arkadaşlar Birleşik Metal-İş’ten kesinlikle vazgeçmeyeceklerini söyleyip işten çıkarılan arkadaşların tekrar işe alınması talebinde bulundular. İşverense hala tek tek personel müdürünün odasına işçileri çağırarak “İstifa etmezsen sen de kovulacaksın” diyerek zorla sendikadan istifa ettirmeye çalışıyor. Burada, dışarda başımızda iki tane sivil polis sürekli bekliyor. Bizler sabah 07.30 akşam 17.30 buradayız. İşverenin içerde suç işlemesine rağmen hiçbir şekilde polis patrona ne yapıyorsun sen diye bir telkinde bulunmuyor. Bugün 10 Ocak olmasına rağmen suç işlemeye devam ediyorlar. Bizler hakkımızı alana kadar burada beklemeye devam edeceğiz!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler